۱۳۹۰ خرداد ۱۰, سه‌شنبه

کباب‌ هزارحیوان‌ ممنوعه‌ درانظارعمومی !


کسانی که برای دیدن جاذبه‌های توریستی کشور چین مثل "دیوار بزرگ” و "شهر ممنوعه” و "کاخ تابستانی” و … راهی این کشور می‌شوند دیدن خیابان "وانفوجینگ” که به کافه‌ها و فروشگاه‌های برندش معروف است خالی از لطف نیست.
هر چند که چیزی که توریست‌ها را به این خیابان می‌کشاند هیچ کدام از این‌ها نیست بلکه حضور دست‌فروشانی است که کباب می فروشند!

کباب به خصوص برای توریست‌های ایرانی با بوی ریحان و خاطرات خوش همراه است در حالی که در "وانفوجینگ” خبری از این چیزها نیست و منظور چینی‌ها از کباب انواع موجودات جنبنده روی زمین است که به سیخ کشیده شده‌اند و منتظرند تا مشتری درخواست کند و روی زغال قرار بگیرند و کباب شوند.

بوی ناآشنا و غریبی که فضا را پرکرده خبر از این دارد که به قلمروی کباب فروش‌ها نزدیک شدید و هر چه نزدیک‌تر می‌شوی این بوی عجیب نامطبوع‌تر هم می‌شود.
همه چیز در بساط این دست‌فروش‌ها یافت می‌شود. از سوسک، هشت پا، عقرب و هزارپا گرفته تا انواع معمول‌تر مثل سیرابی، جگر، بلال و انواع میوه‌ها!

این دست‌فروشان آن قدر توریست دیده‌اند که با یک نگاه متوجه ملیت توریست‌ها می‌شوند و سعی می‌کنند هر چند به طور دست و پا شکسته با زبان خودتان شما را برای خرید ترقیب کنند.

بنابراین اگر از کنار این دستفروش‌ها می‌گذرید گول کلمه "حلال” را که مدام با لهجه خاصی ادا می‌کنند، نخورید!

جالب این‌جا است که این فروشنده‌ها بنا به ملیت فرد کباب خاصی را هم تعارف می‌کنند تا وسوسه خرید در شما بیدار شود.

خیلی ها فقط برای تماشا می آیند و جرات تست کردن ندارند اما دیدن چهره آن‌هایی که شجاع ترند و کباب ها را تست می کنند هم دیدنی است.

با کمی تحقیق می‌ توان فهمید که تا چند سال پیش کباب گربه و سگ پرطرفدارترین بخش این خیابان بود که این روزها به دلیل مخالفت گروه‌های طرفدار حیوانات، فروش آن غیرقانونی است و اگر کسی هم برای فروش داشته باشد معمولا به صورت مخفیانه این کار را میکند.
البته اگر کسی واقعا طالب باشد پیدا کردنش هم کار زیاد سختی نیست!

پسرجوانی که ظاهری آسیایی دارد، از کره جنوبی آمده است و با ترس و لرز مار کباب شده‌ای را به دندان می‌کشد.
از طعمش که می‌پرسی با همان قیافه ترسیده‌اش می‌گوید: خوب است اما نامزدش حاضر به امتحان کردن نیست!

ایرانی‌ها معمولا محتاط‌ ترند و به امتحان بلال و بال کبابی اکتفا می‌کنند!
مجید که با خانواده‌اش آمده است از بوی نامطبوع مغازه‌ها می‌نالد و می‌گوید: خودشان می‌گویند بوی "هشت پا” است اما نمی‌دانم این چیزهای بد بو را چطور می‌خورند!

با وجود این بوی نامطبوع، فروشنده‌ها سعی می‌کنند تا از نظر بهداشتی تمام نکات را رعایت کنند، این را از لباس‌های یک شکل و پیشبندهایشان می‌فهمی که عجیب مواظبند تا لک نشود!

با همه این‌ها اگر قصد امتحان کردن این کباب‌ها را ندارید، باز هم دیدن این خیابان خالی از لطف نیست…
منبع : برنا

هیچ نظری موجود نیست: