۱۳۸۷ مرداد ۱۵, سه‌شنبه

اموزش اواز به جوجه های یتیم در بریتانیا !


در بریتانیا به جوجه های یتیم با سی دی صوتی از چهچه سحرگاهی پرندگان، خواندن آواز یاد داده می شود.
مسئولان یک سازمان خیریه در بریتانیا که از حیوانات حمایت می کند، (آر اس پی سی ای)، می گویند تحقیقات آنها نشان داده است که جوجه هایی که والدین خود را از دست داده اند و در اسارت زندگی می کنند، الگویی برای یادگیری آواز ندارند.
آواز پرندگان شاید یکی از شگفتی های طبیعت باشد اما برای بقای آنها وسیله ای حیاتی محسوب می شود. پرندگان با خواندن آواز جفت گیری می کنند و همچنین قلمروی خود را به دیگر حیوانات اعلام می کنند.
جوجه ها تا حدی توانایی آواز خوانی خود را به ارث می برند اما برای این که در این کار مهارت پیدا کنند، نیاز دارند که به والدین خود گوش کنند.
آنهایی که یتیم می شوند و در اسارت بزرگ می شوند ممکن است نتوانند درست آواز خوانی را یاد بگیرند یا این که با اصواتی غلط آواز بخوانند که در هر دو صورت شانس بقای آنها در طبیعت کاهش می یابد.
به همین دلیل سازمان خیریه آر اس پی سی ای پیش از رها کردن جوجه های نجات یافته در طبیعت، برای آنها سی دی آواز پرندگان پخش می کند تا بقای آنها در این رابطه با مشکل مواجه نشوند.
این برنامه هم اکنون در مراکز "آر اس پی سی ای" اجرا می شود و صدها جوجه دو بار در روز سی دی آواز گوش می دهند. این سازمان می گوید اکثر جوجه ها از شنیدن سی دی ها سود می برند.
آر اس پی سی ای می گوید هر چند که اکثر گونه های پرنده از طریق شنیدن نوار صوتی آواز خوانی را یاد می گیرند اما والدین جوجه بهترین و موثرترین آموزگاران آواز برای جوجه ها هستند.
دکتر اندرو کلی، مدیر یکی از مراکز آر اس پی سی ای، می گوید: "توانایی آواز خوانی برای پرندگان نر اکثر گونه ها، حیاتی است چون آنها به این وسیله می توانند قلمرو خود را پیدا و از آن دفاع کنند. آنها همچین برای پیدا کردن جفت باید بلد باشند آواز بخوانند چون بسیاری از پرندگان ماده بر اساس آواز پرنده نر به او جلب می شوند."
آر اس پی سی ای هر سال هزاران جوجه یتمیم را نجات می دهد و تا آماده شدن آنها برای برگشتن به طبیعت از آنها نگهداری می کند.
در ماه های آوریل تا اوت بیشترین آمار جوجه های یتیم به آر اس پی سی ای تحویل داده می شوند. جوجه های یتیم یک سوم حیواناتی هستند که این سازمان نگهداری می کند.
/BBC Persian

هیچ نظری موجود نیست: