۱۳۸۷ مرداد ۱۲, شنبه

نمونه اب برای اولین بار در مریخ شناسائی شدکاوشگر فینیکس ناسا که هم اکنون روی مریخ مشغول مطالعه است، برای نخستین بار آب را در یک نمونه خاک جمع آوری شده از سطح این سیاره شناسایی کرده است.
دانشمندان اکنون قادر خواهند بود این نمونه را مطالعه کنند تا معلوم شود آیا این سیاره امروز یا در گذشته قابل سکونت بوده است یا خیر.
فینیکس پیشتر در انتقال نمونه های خاک از بازوی روباتیک به آزمایشگاه روی این کاوشگر دچار مشکل شده بود.
اما اکنون موفقیت و شرایط خوب این فضاپیما باعث شده است که ماموریت آن تا پایان ماه سپتامبر تمدید شود.
فینیکس از زمان فرود روز 25 ژوئن بر مریخ مشغول مطالعه سطح این سیاره برای تحقیق در مورد احتمال وجود شرایط مناسب برای پیدایش و بقای حیات بوده است.
این کاوشگر مجهز به آزمایشگاهی شیمیایی، یک کوره، یک میکروسکوپ، یک بازوی جستجوگر و دوربین است.
دانشمندان به کنفرانسی خبری در دانشگاه آریزونا در توسان گفتند که این سیاره "تاکنون نشان داده است که جای جالبی است."
ویلیام بوینتون، دانشمند ارشد ماموریت، گفت که شواهد یخ قبلا توسط مدارگرد "اودیسه مریخ" مشاهده شده بود اما این اولین بار است که آب مریخ "لمس و چشیده" می شود.
فینیکس هفته گذشته مقداری نمونه یخ جمع آوری کرده بود اما نتوانست آنها را برای حرارت دیدن و آزمایش کردن، از چنگک مکانیکی به کوره خود منتقل کند.
بعد به جای آن یک نمونه خاک خشک جمع آوری شد اما دانشمندان گفتند که از بخت بلند مقداری یخ نیز در این نمونه تازه وجود دارد.
دانشمندان افزودند که هنوز مواد ارگانیک (زنده) در نمونه ها نیافته اند و تاکید کردند که تحلیل داده های تازه 3 تا 4 هفته وقت می برد.
اکنون که ماموریت فینیکس برای 90 روز تمدید شده است، ناسا قادر خواهد بود دو خندق تازه میان کوه هایی که یخ در آنها برای مدت طولانی تری دوام می آورد و خواص آن تغییر می کند، حفر کند.
مایکل مایر دانشمند فینیکس گفت: "فینیکس سالم است و پیش بینی ها درمورد نیروی خورشیدی خوب به نظر می رسد. ما می خواهیم از این منبع در یکی از جالب ترین نقاط مریخ حداکثر استفاده را ببریم."
ناسا همچنین تکمیل تصویری با زاویه بسیار باز از محل فرود فینیکس در قطب مریخ را آشکار کرد.
این تصویر متشکل از بیش از 400 عکس منفرد است که طی چندین هفته برداشته شده.


/BBC Persian

هیچ نظری موجود نیست: