۱۳۸۹ اسفند ۳, سه‌شنبه

خطرات مصرف زياد پنير!متخصصان هشدار دادند در افرادی كه روزانه بیش از 53 گرم پنیر می خورند خطر ابتلا به سرطان مثانه بیش از 50 درصد افزایش پیدا می كند. 53 گرم پنیر تقریبا به اندازه یك تكه كوچك شكلات است.

مجله اروپایی سرطان در این باره گزارش داد كه در عین حال خوردن كمتر از این مقدار پنیر در روز هیچ خطری برای سلامت مثانه ندارد.

به گزارش روزنامه دیلی میل چاپ انگلیس، این متخصصان در آزمایشات خود چگونگی تاثیر رژیم غذایی چرب روی احتمال ابتلا به سرطان مثانه را در 586 داوطلب سالم و مبتلا به سرطان مثانه بررسی كرده به نتایج فوق دست یافتند.

این یافته حاصل مطالعات گروهی از پزشكان و متخصصان دانماركی و بلژیكی است.

آمارها نشان می دهد كه سالانه حدود 10 هزار نفر تنها در انگلیس قربانی سرطان مثانه می شوند و احتمال ابتلا به این سرطان در افراد سیگاری چهار برابر بیشتر از افراد غیرسیگاری است.

بنا بر این گزارش، سرطان مثانه دومین سرطان شایع دستگاه ادراری است که از کل سرطان های موجود، حدود هفت درصد از سرطان های مردان و همچنین دو درصد از سرطان های زنان را تشکیل می دهد. همچنین 65 سالگی سن متوسط ابتلا به این نوع سرطان است.

پزشكان می گویند افرادی که شغلشان به عنوان مثال در ارتباط با صنایع چرم است یا کارگرانی که با موادی مثل رنگ، بنزین، مواد چاپ و مواد شیمیایی سر و کار دارند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به این سرطان قرار دارند. یکی دیگر از علل ایجاد کننده سرطان مثانه استفاده از داروهایی مانند سیکلوفسفامید و شیرین کننده های مصنوعی است. عفونت و سنگ مثانه نیز خطر بدخیمی مثانه را افزایش می دهند. بعلاوه سیگار عامل 50 درصد تشكیل تومورهای مثانه است.

شایع ترین علائم سرطان مثانه وجود خون در ادرار است که در اكثر موارد دیده می شود. همچنین درد مشترک در پهلو و درد استخوانی از سایر علایم این بیماری است.

متخصصان می گویند چربی های اشباع شده مثل گوشت و لبنیات احتمال بروز این سرطان را تشدید كرده اما در عوض چربی های سالم مثل روغن زیتون نقش حفاظت كننده در برابر این بیماری دارند..

منبع : isna.ir

هیچ نظری موجود نیست: