۱۳۹۰ شهریور ۱۶, چهارشنبه

غارمرموز وخطرناک «طلسم» دراستان ایلام / متاسفانه از داخل این غارعکسهای زیادی در دست نیست.


در ضلع شرقى دهستان سراب ایوان در ارتفاعات دَروَن دریژ و در بالاى کوه مانشت در استان ایلام غاری قرار دارد که به آن «طلسم» می گویند.

به علت شرایط خاص منطقه، کوهستانى بودن آن و با توجه به وجودلاشه‌هاى متعدد حیوانات در داخل غار، این محل زیستگاه مناسبى جهت حیوانات درنده است و علاوه بر آن تعداد زیادى خفاش نیز در این غار زندگى مى‌‌کنند.
بنابراین اگر روزی تصمیم گرفتید شجاعانه‌ترین سفر ماجراجویانه تان را رقم بزنید، می‌توانید روی غار طلسم ایوان ایلام به عنوان یک مقصد خطرناک حساب باز کنید! چرا که در این غار شما با انواع حیوانات درنده که بصورت کاملا واقعی قصد خوردن شما را دارند روبرو می‌شوید.
از ورودی تا انتهای غار طلسم ایوان، حدود 300 متر مسافت است که 100 متر اول آن به صورت فضای باز بوده و مابقی با سقفی که در آن استالاگتیت یا چکنده به چشم می‌خورد، پوشیده شده است.
در عمق 100 متری غار یک سه راهی خواهید دید که یکی از دهلیزهای آن 20 متر عمق دارد و از فاصله 10 متری تنگ و صعب العبور می‌شود. بعد از گذشتن از این راه صعب العبور، تا عمق 200 متری، غار به صورت نیم دایره امتداد دارد و از 260 متری به بعد مجرای غار باریک می‌شود.
از اینجا به بعد، مجبورید با مشقت بیشتری غار را ادامه دهید. چرا که بخشی از این غار طبیعی ریزش کرده و مسیر را بسته است. شاید به همین دلیل باشد که حیوانات درنده منطقه، ترجیح داده اند در این غار سوت و کور پناه بگیرند و طعمه های شکار شده شان را در پستوهای آن ذخیره کنند.
به خصوص که شرایط خاص منطقه و کوهستانی بودن آن کمک می کند تا لاشه ها مدت بیشتری سالم بمانند.
در این سفر هیجان انگیز از خفاش‌های سر و ته شده که در برخی مواقع در بالای سرتان چرخ می زنند و مستقیم توی صورتتان فرود می آیند غافل نشوید به هر حال شما می خواهید یک سفر خاطره انگیز داشته باشید.
این غار فوق العاده خطرناک در سال 69 توسط هیات کوهنوردی استان ایلام و با همکاری امور سیاحتی فرهنگ و ارشاد اسلامی به طور کامل شناسایی و مشخص شد که جنس سنگ های غار، آهکی است و قسمتی از کف آن خاکی و قسمت های دیگری از آن هم سنگی است
متاسفانه از این غار عکس های زیادی در دست نیست چرا که به دلیل صعب العبوربودن و ناامنی که دارد کمتر گردشگری تصمیم می گیرد به آن سفر کند. مگر آنکه قصد داشته باشد درندگان وحشی کوهستان را از نزدیک ملاقات کند!
اگر گذرتان به این غار افتاد حتما چند عکس یادگاری با خفاش ها و حیوانات درنده بگیرید و منتشر کنید تا دیگران هم از فضای داخل غار مطلع شوند.

/برنا

هیچ نظری موجود نیست: