۱۳۸۸ مهر ۱۵, چهارشنبه

غذاهای آماده مهم‌ترین علت بروز سرطان



دكتر رامین قدیمی فوق تخصص بیماری‌های گوارش و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران با اشاره به این‌كه سرطان روده بزرگ یاكولون ، بعد از سرطان ریه و پستان سومین سرطان شایع در بین مردم جهان است، تاكید كرد: با رعایت رژیم غذایی ، نخوردن غذاهای آماده و استفاده از غذاهای گیاهی و فیبردار (حبوبات، غلات، سبزیجات و میوه‌ها) می‌توان مانع از ابتلا به سرطان روده بزرگ یا كولون شد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران در گفتگو با ایسنا اظهار كرد: در این بیماری ، سلول‌های سرطانی در داخل بافت روده شروع به تكثیر می‌كنند كه اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود، می‌توان آنرا درمان كرد؛ اما متاسفانه این بیماری در این مراحل هیچ‌گونه علامتی ندارد. وی افزود: سرطان روده بزرگ ممكن است در هر سنی بروز یابد، اما میزان بروز این بیماری در افراد بالای 50 سال بیشتر است. به همین علت سرطان كولون پس از سرطان ریه و پستان بیشترین مرگ و میر ناشی از سرطان‌ها را به خود اختصاص داده است.
دكتر قدیمی اضافه كرد: علایم این بیماری ممكن است شبیه علایم سایر بیماری‌ها نظیر عفونت‌ها و بیماری‌های التهابی روده باشد كه افراد درصورت مشاهده هر كدام از علایم چون خونریزی از راست روده یا وجود خون در مدفوع، معده دردها، استفراغ، ضعف و خستگی و كاهش وزن بدون علت باید به پزشك مراجعه كنند.
وی درخصوص راه‌های تشخیص سرطان روده بزرگ گفت: استفاده از روش‌های غربالگری در بیمارانی كه دچار این بیماری هستند یا این‌كه علایم فوق را داشته باشند توصیه می‌شود. ازجمله روش‌های تشخیص كه برای غربالگری این سرطان مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌توان به آزمایش‌های معاینه راست روده، پروكتوسكوپی و كولونوسكوپی اشاره كرد.
این فوق تخصص گوارش افزود: پیش آگهی و درمان سرطان روده بزرگ به مرحله بیماری در زمان تشخیص و شرایط روحی و جسمانی فرد بیمار بستگی دارد.
دكتر قدیمی در خصوص نحوه تشخیص عود این سرطان گفت: بعد از درمان به منظور اندازه‌گیری نوعی آنتی‌ژن در خون، آزمایش خون داده می‌شود، سپس عكسبرداری انجام می‌شود تا مشخص كند كه آیا سرطان كولون عود كرده است یا خیر.

هیچ نظری موجود نیست: