۱۳۸۸ آبان ۵, سه‌شنبه

معرفي 10هراس بين انسانها !


فوبيا ، هراس يا ترس شديد پديده اي است که به صورت آگاهانه يا ناخود آگاهانه زندگي بسياري از انسانهاي جهان را مختل مي کند. اين پديده بيشتر ناشي از ترس از قرار گرفتن در موقعيتي خطرناک است و معمولا کنترل آن براي فرد مبتلا سخت و گاهي غير ممکن است.
در حدود 19.2 ميليون نفر انسان در سن 18 سالگي در آمريکا به گونه هاي مختلفي از اين اختلال روحي مبتلا هستند که در ادامه نشريه لايو ساينس به مشهورترين آنها اشاره کرده است.
ترس از مار (Ophidiophobia): يکي از رايج ترين فوبياها در ميان بسياري از مردم ترس از مار است که به احتمال زياد ريشه اي تکاملي دارد. در گذشته هاي دور تشخيص دادن مارها و عنکبوتها براي بقاي انسان نقشي حياتي داشته است. توانايي تشخيص مارها در يک چشم به همم زدن يکي از رفتارهاي تکاملي است که به اجداد انسان در جهان وحشي ما قبل تاريخ امکان بقا داده است.
ترس از خزندگان عجيب (Entomophobia): شايد برخي از افراد با ديدن برخي از حشرات تنها احساس چندش آوري پيدا کنند، اما اين جانداران کوچک در واقع اين توانايي را دارند که برخي از انسانها را به شدت بترسانند که اين شدت در زنان نسبت به مردان چهار برابر است. مطالعه دانشمندان دانشگاه کارنگي ملون نشان مي دهد دختر بچه هاي 11 ماهه به سرعت قادرند در برابر تصاويري از مارها با عنکبوتها نشانه هاي ترس را در صورت خود انعکاس دهند در حالي که اين خصوصيت در پسربچه هايي با همين سن وجود ندارد. ديدگاه تکاملي اين فوبيا بر اين اساس است که زنان در دوران باستاني حيات بشر در هنگام جمع آوري غذا با چنين جانداراني مواجه مي شده اند و انقباض ماهيچه هاي بدن و صورت در برابر چنين منظره اي به عنوان ابزار محافظت مادر و فرزند در برابر جاندار شناخته شده است.
ترس از مکان (Agoraphobia): در حدود 1.8 ميليون جوان 18 ساله در آمريکا از قرار گيري در اماکني که فرار کردن از آن مشکل باشد هراس دارند. مکانها و فعاليتهايي که شامل اين فوبيا مي شوند آسانسور ، حضور در رقابتهاي ورزشي، پل ها ، استفاده از وسايل حمل و نقل عمومي، رانندگي، فروشگاه هاي بزرگ و فرودگاه ها بر شمرده شده اند. اين هراس مي تواند باعث شود افراد هرگز خانه هاي خود را ترک نکنند ، به سفر نروند و در مناطق شلوغ قرار نگيرند.
ترس از ديگران (Xenophobia): در صورتي که صحبت کردن در برابر ديگران رنگ چهره شما را دگرگون ساخته، صداي شمار را گرفته کرده و عرق از سر و روي شما جاري مي کند، بدانيد که نشانه هاي اين فوبيا در شما وجود دارد. بيگانه ترسي پديده اي است که 15 ميليون جوان آمريکايي از آن در عذابند و تنها صحبت کردن آنها را در جمع تحت تاثير قرار نمي دهد بلکه خوردن و آشاميدن اين افراد نيز در برابر جمع دچار اختلال خواهد شد. اين فوبيا از سن 13 سالگي در نوجوانان آغاز مي شود.
ترس از بلندي (Acrophobia): يکي از رايج ترين ترسها در ميان افراد است که در حدود 3 تا 5 درصد از آمريکايي ها را تحت تاثير خود قرار داده است. برخلاف تصور پيشين دانشمندان که اين فوبيا را ناشي از ترسي غير واقعي مي دانستند مطالعات جديد نشان مي دهد مبتلايان به اين ترس، ارتفاع ساختمانها را بسيار بيشتر از ارتفاع واقعي مي بينند و همين امر بر ترس آنها مي افزايد.
ترس از تاريکي (Lygophobia): براي بسياري از کودکان، خاموش شدن چراغ اتاق همراه با بروز ترسي شديد ناشي از بيرون آمدن هيولايي از زير تختخواب و يا از داخل کمد ديواري است. در واقع ترسيدن از تاريکي يکي از رايجترين ترسها در ميان کودکان است که در پس آن تفکرات و توهمات جالب توجهي نهفته است. کودکان در تاريکي به هر پديده ممکني فکر مي کنند و معتقدند در تاريکي دزدي خواهد آمد و آنها را خواهد ربود و يا اسباب بازي هاي آنها را به سرقت خواهد برد. ريشه اين ترس کودکان از ناشناخته هاي آنان سرچشمه مي گيرد و در صورت درمان نشدن تا زمان بزرگسالي نيز ادامه پيدا خواهد کرد.
ترس از صائقه (Astraphobia): صداي مهيب رعد و برق مي تواند علائمي مانند تپش شديد قلب را براي افرادي که از فوبياي رعد و برق رنج مي برند در برداشته باشد و به همين دليل بسياري از افراد مبتلا زندگي خود را به مناطقي منتقل مي کنند که از شرايط جوي آرامي برخوردار است. نکته جالب درباره اين فوبيا اين است که مبتلايان از ترس خود احساس خجالت داشته و آن را مخفي نگاه مي دارند.
ترس از پرواز (Aviophobia): ترسي است که در حدود 25 ميليون انسان تنها در آمريکا به آن مبتلا هستند. اين افراد در دو گروه ترس، ترس از سقوط هواپيما و ترس از کابين کوچک هواپيما تقسيم مي شوند. جالب است بدانيد نسبت مرگ انسانها در سقوط هواپيما يک در 20 هزار است در حالي که اين نسبت در مرگهاي ناشي از سوانح رانندگي يک در 100 و در مرگ ناشي از حملات قلبي يک در پنج است.
ترس از سگ (Cynophobia): حتي کوچک ترين و بامزه ترين سگهاي نژاد ژرمن شپرد مي توانند ترسي مهيب را در مبتلايان به اين نوع از فوبيا ايجاد کنند. اين ترس معمولا از احتمال گاز گرفته شدن خود فرد و يا افرادي ديگر توسط سگها ناشي مي شود البته برخي تنها نسبت به سگهاي شکاري و يا تازي هراسناک هستند.
ترس از دندانپزشک (Odontophobia): در حدود 9 تا 20 درصد از آمريکاييها به دليل ترس و واهمه از رفتن به دندانپزشکي خودداري مي کنند. در صورت ابتلا به اين فوبيا فرد به هيچ قيمتي حاضر به مراجعه به يک دندانپزشک نبوده و تنها در صورتي که درد امان آنها را ببرد به مطب دندانپزشکي خواهند رفت. از دلايل ريشه اي ارائه شده براي ابتلا اين ترس، تجربيات بد گذشته از دندانپزشک، ترس از تزريق لثه و ترس از صندلي و مته دندانپزشکي عنوان شده اند که معمولا مي توان آن را با همکاري دندانپزشک از ميان برداشت.

هیچ نظری موجود نیست: