۱۳۸۸ مرداد ۱۶, جمعه

معرفي 10 فناوري تاثيرگذار بر زندگيبرخي از فناوريها تاثير بسيار کوچکي بر جهان اطراف انسان باقي گذارده اند و برخي ديگر مشابه زلزله اي بزرگ در لرزه سنج تاريخ به ثبت رسيده اند. در گزارشي 10 فناوري تاريخي و تاثير گذار بر زندگي انسان معرفي شده اند.
به گزارش مهر، اختراع برخي از فناوريها در زندگي انسان تاثير غير قابل انکاري داشته است. براي مثال هرگز نمي توان تاثير اينترنت را بر زندگي بشر انکار کرد. در ادامه 10 فناوري برتري که تاثير آنها بر حيات انسان غير قابل انکار بوده و تحول عظيمي در شيوه زندگي ايجاد کرده اند، مورد بررسي قرار خواهد گرفت.
کارتهاي مغناطيسي: امروزه تصور سفر کردن، خريد کردن و انجام کارهاي بانکي بدون حضور کارتهاي اعتباري بسيار سخت خواهد بود. اين کارتها که در دهه 1960 توسط موسسه آي بي ام و به منظور استفاده در يک سيستم امنيتي توليد شده است با استفاده از اطلاعاتي که به صورت مغناطيسهاي بسيار کوچک در نوار سياهرنگ موجود در کارت رمز گذاري شده اند، بسياري از کارهاي روزمره انسانها را تسهيل مي کند. کارتهاي مغناطيسي اکنون به يکي از جهاني ترين فناوري هاي دنيا تبديل شده اند.
باروت: اين ماده در ابتدا به منظور توليد ترکيبي براي کشف حيات جاودان توسط يک دانشمند مورد آزمايش قرارگرفت ترکيب مواد اوليه به منظور توليد باروت در ابتدا کاشف آن را تقريبا تا مرز مرگ پيش برد و پس آن تعداد زيادي از انسانها را به کام مرگ فرو برد. به گزارش مهر، در قرن 8 ميلادي دانشمندان چيني موادي مانند سولفور، نيترات پتاسيم و ذغال چوب را با يکديگر ترکيب کردند و چندي بعد فردي تصميم گرفت از اين ماده به عنوان سلاح استفاده کند. سلاحي که سرنوشت جنگهاي جهان را تغيير داد.
ذوب فلز: عصر فلز در سراسر جهان در حدود سال 1200 قبل از ميلاد آغاز شده و تحولات عظيمي را در لحظه لحظه زندگي بشر ايجاد کرد. با استفاده از ابزارآلات فلزي که با کمک فناوري ذوب فلز توليد مي شدند، کشاورزي آسانتر و جنگها پيروزمندانه تر شدند. در عين حال استفاده از فلز به عنوان ماده اوليه ساخت پول به دليل وفور آن در سرتاسر جهان باستاني باعث شد تجارت به تدريج متحول شود و پرداختها شکلي مستقلانه تر به خود بگيرند.
لاستيک: ماده اوليه لاستيک در ابتدا به شکل شيره گياه از درختي فروچکيد اما به تدريج اين ماده چسبنده اهميت زيادي به خود گرفت. در ابتدا کشف اين ماده در جهان باستاني کنجکاوي بسياري از مردم را تحريک کرد و پس از آن در پي ابداع اتومبيل اين صمغ به يکي از پر مصرف ترين مواد صنعتي در جهان تبديل شد. صنعت اتومبيل در حال حاضر بيش از 70 درصد از توليدي لاستيک در جهان را مورد استفاده قرار مي دهد.
پرتو ايکس: توانايي مشاهده درون بدن بدون شکافتن آن در قديم مي توانست جرم جادوگري را براي افراد به همراه داشته باشد. اما پس از ابداع فناوري پرتو ايکس انجام چنين کاري بسيار رواج يافته و ضروري به شمار مي رود. اين فناوري از زمان ابداع خود در دهه 1800با ايجاد امکان مشاهده اختلالات و بيماري هاي دروني بر علم پزشکي تاثير بسيار شديدي گذاشت.
ميکروپردازنده: در گذشته براي قرار دادن يک رايانه با قدرت پردازش متوسط درون منزل مسکوني بايد يک اتاق کامل به آن اختصاص داده مي شد اما پس از ابداع ميکروپردازشگرها يا CPU اکنون صنعت رايانه رقابتي شديد را به منظور هر چه کوچکتر ساختن رايانه ها آغاز کرده است.
الکتريسيته: تا کنون شخصي از داستان کامل ابداع انرژي الکتريسيته اطلاعات دقيق و کاملي به دست نياورده است. اما آشکار است که بنجامين فرانکلين يکي از قسمتهاي مهم تلاشهايي بوده است که در کنار مغزهاي متفکري چون اديسون، تسلا و ولتا در قرن 18 ميلادي سعي در آشکار سازي راز الکتريسيته داشته است. ابداع اين انرژي ارزشمند دوران حيات بشر را متحول ساخته و دسترسي به انرژي را آني و آسان کرد.
انرژي اتمي: در دهه 1930 گروهي از فيزيکدانان مشهور دريافتند چگونه مي توان قسمتي بسيار کوچک از اتم اورانيوم را به انرژي باقدرتي باورنکردني تبديل کرد. اين ابداع مستقيما به توليد بمب اتمي و تحول مجدد در شيوه جنگها ختم شد. با اين حال انرژي اتمي تنها در راستاي تخريب و کشتار استفاده نشده و در زمينه هاي علمي و تامين انرژي نيز تاثير به سزايي داشته است.
پرواز: بدون در نظر گرفتن بالن سوارها و گلايدرهاي دهه 1800 اين برادران رايت بودند که در سال 1903 اولين پرواز جهان را به مدت 12 ثانيه انجام دادند. موفقيت در انجام اين پرواز به معني کلمه جهان را وارد دوره اي جديد از حمل و نقل قرار داد. اکنون با کمک اين ابداع سفر کردن به قاره اي ديگر به جاي چندين هفته يا چندين ماه تنها چند ساعت زمان خواهد برد. بر اساس لايو ساينس، تا کنون هيچ ابداعي مانند هواپيما يا پرواز، قسمتهاي مختلف جهان را اينگونه به يکديگر اتصال نداده بود.
اينترنت: اکثر افراد زماني که در دهه 90 اولين مکالمه اينترنتي انجام گرفت را به ياد دارند. فناوري که بنيان اصلي اينترنت را تشکيل مي دهد در واقع در دهه 1980 ارائه شد اما تا زماني که اولين وب سايت جهاني WWW توسط موسسه سرن در سال 1991 به وجود نيامد امکان استفاده عمومي از اينترنت در جهان وجود نداشت.
http://www.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100914077979

هیچ نظری موجود نیست: