۱۳۸۸ مهر ۴, شنبه

حرف زدن با دست‌ها حافظه را تقویت می‌کند !


پژوهشگران آمریکایی دریافتند که استفاده از دست‌ها هنگام سخن گفتن، افکار و حافظه را تقویت کرده و به کودکان در یادگیری کمک می‌کند.به گزارش شبکه ایران، محققان دانشگاه‌های پیستبورگ و شیکاگو با بررسی 50 خانواده‌ای که کودکان کمتر از یکسال داشتند کشف کردند کودکانی که برای برقراری ارتباط با اعضای خانواده از دستها استفاده می‌کنند شاداب‌تر از سایر کودکان هستند.
در این بررسی مشخص شد که در مدت یک ساعت و نیم این کودکان توانستند از طریق حرکات دست 24 کلمه را بیان کنند درحالی که در همین مدت زمان، کودکانی که از حرکات دست استفاده نمی‌کردند تنها موفق شدند 13 واژه را بیان کنند.
به گفته این محققان، استفاده از دستها نه تنها برای بیان بهتر کلمات مفید است بلکه می‌تواند به یادگیری نیز کمک کند. همچنین فضای بیشتری را در اختیار حافظه قرار دهد و به کودک برای کسب توانایی‌های جدید یاری رساند.
براساس گزارش ساینس، این دانشمندان برای کسب این نتایج در آزمایش دیگری برای دو گروه از کودکان دبستانی یک سری تمرینات ریاضی را تجویز کردند. کودکان گروه اول می‌توانستند برای انجام محاسبات آزادانه از حرکات دست استفاده کنند اما از گروه دوم خواسته شد که از دستها استفاده نکنند.
به گزارش سلامت، نتایج این آزمایش نشان داد که گروه اول موفق شدند در مدت چند ثانیه تمام مسائل خود را حل کنند. "حرف زدن با دستها" در بسیاری از جوامع و فرهنگها یک عادت بد به شمار می‌رود درحالی که نتایج این تحقیقات حاکی از آن است که 70 تا 80 درصد از اطلاعات از طریق چشمها و بر پایه آنچه که فرد می‌بیند و شکل آن را تائید می‌کند به مغز می‌رسند. بنابراین دیدن حرکات دست می تواند به یادگیری کمک کند.

http://www.bazyab.ir/index.php?option=com_content&task=view&id=50500&Itemid=49

هیچ نظری موجود نیست: