۱۳۸۸ شهریور ۱۴, شنبه

چطور با 10 نکته مانع ابتلاي خود به آنفلوآنرای خوکی شويم؟این ده نکته در واقع به شما کمک می‌کند تا خودتان را برای شیوع بیماری آنفلوآنزای خوکی در فصل سرد آماده کنید:
1- دلیلی برای وحشت وجود ندارد
تا به حال شدت بیماری که آنفلوآنزای خوکی در اغلب مبتلایان ایجاد کرده است،‌ در حد همان آنفلوآنزای فصلی بوده است.
در مدتي که از ظهور این ویروس می‌گذرد،‌ به نظر می‌رسد میزان موارد بستری‌شدن و مرگ و میر ناشی از آن کمتر از میانگین مربوط به آنفلوآنزای فصلی باشد و ویروس در طی این مدت به جهش ژنتیکی عمده‌ای پیدا نکرده است. اینها نتایج مشاهدات کارشنان در کشورهای نیمکره جنوبی بوده است که در این شش ماه فصل سرد شیوع آنفلوآنزا را می‌گذراندند.
اما به هر حال کشورهای نیمکره شمالی با شروع فصل سرد باید در انتظار افرایش موارد ابتلا به آنفلوآنزای خوکی باشند.
2- ویروس در برخی از افراد را با شدت بیشتری مبتلا می‌کند
آنفلوآنزای خوکی برای برخی از گروه‌ها تهدید بیشتری ایجاد می‌کند- کودکان زیر دو سال،‌ افرادی که به بیماری‌های مانند آسم، دیابت و بیماری قلبی مبتلا هستند. نوجوانان و جوانان نیز به آنفلوآنزای خوکی حساسیت بیشتری دارند.
به طور معمول آنفلوآنزای فصلی افراد سالمند را با شدت بیشتری مبتلا می‌کند،‌ اما این موضوع در مورد آنفلوآنزای خوکی صدق نمی‌کند. دانشمندان تصور می‌کنند که افراد مسن‌تر در طول سال‌های قبلی زندگی تا حدی نسبت به ویروس‌های مشابه ویروس آنفلوآنزای خوکی ایمنی پیدا کرده‌اند.
3- دست‌های‌تان را به طور مکرر و به مدت طولانی بشویید
آنفلوآنزای خوکی مانند آنفلوآنزای فصلی از طریق سرفه و عطسه افراد بیمار منتقل می‌شود. به کودکان‌ تاکید کنید که باید دست‌های‌شان را با آب و صابون برای مدت طولانی بشویند. همچنین از ژل‌های الکل‌دار ضدعفونی‌کننده دست استفاده کنید.
4- کودکان را واکسینه کنید
این گروه‌ها در اولویت دریافت واکسن قرار دارند، به خصوص اگر منابع واکسن محدود باشد، افراد 6 ماهه تا 24 ساله،‌ زنان باردار، کارکنان مراقبت بهداشتی.
همچنین والدین و مراقبان نوزادان و افرادی که دچار بیماری زمینه‌ای پزشکی هستند،‌ که در بالا به آنها اشاره شد،‌ باید در اولویت قرار داشته باشند.
5- هر چه زودتر واکسن بزنید
هنگامی که واکسن آنفلوآنزای خوکی در ماه‌های آینده در اختیار قرار گرفت. اگر جزو یکی از گروه‌های دارای اولویت هستید، سعی کنید به فوریت واکسن‌تان را بزنید.
با دکترتان در این مورد مشورت کنید و اعلام برنامه‌های واکسیناسیون را دنبال کنید.
6- ایمن‌شدن مدتی طول می‌کشد
حتی اگر واکسن به شما تزریق شود،‌ چند هفته‌ای طول می‌کشد تا بدن شما به ایمنی پیدا کند.
برای همین است که ممکن است دو دوز واکسن با فاصله سه هفته تزریق شود تا حفاظت کامل را ایجاد کند. در این صورت یک تا دو هفته طول می‌کشد تا بعد از تزریق دوم ایمنی پیدا کنید.
واکسن آنفلوآنزای فصلی هم که در ابتدای پاییز هر سال در اختیار قرار می‌گیرد،‌ برای افراد بالای 50 سال توصیه می‌شود.
7- واکسن‌ها در حال آزمایش هستند
چندین شرکت‌ در سراسر جهان در حال واکسن آنفلوآنزای خوکی هستند و کارشناسان انها را ایمن و موثر می‌دانند.
اما پیش از اینکه مجوز استفاده از این واکسن در یک کشور صادر شود،‌ مقامات بهداشتی باید با انجام آزمایش‌های مجوز استفاده از آنها را صادر کنند. احتیاطات در صورت شیوع بیماری
8- اگر بیماری در محل زندگی شما شیوع پیدا کرد
اگر در محل زندگی شما آنفلوآنزای خوکی پیش از شروع واکسیناسیون، شیوع پیدا کرد، باید به شدت مراقب باشید.
از گردهمایی‌های عمومی پرهیز کنید. سعی کنید از مردم به طور کلی دور بمانید. دست‌های‌تان را به طور مرتب بشویید و از دست زدن به چشم‌ها، بینی و دهان‌تان اجتناب کنید.
9- اگر بیمار شدید
اگر باردار هستید و یا بیماری زمینه‌ای جدی دارید و دچار علائم آنفلوانزا شدید، فورا به دکترتان مراجعه کنید. ممکن است لازم باشد داروهای ضدویروسی تامیفلو یا رلنزا برای شما تجویز شود.
این داروها اگر بافاصله پس از شروع علائم مصرف شود، شدت علائم بیمار را کاهش می‌دهند.
اگر دچار مشکلات تفسی ( تنفس سریع در کودکان)‌، درد قفسه سینه، استفراغ مکرر و تبی که مرتب بالا می‌رود،‌ شدید، فورا به اورژانس مراجعه کنید.
البته در اغلب مبتلایان بیماران، بیماری اینقدر شدید نیست،‌ و ماندن و استراحت در خانه تنها کاری است که لازم است انجام شود. دست کم 24 ساعت پس از قطع تب در خانه بمانید.
در صورتی که تب و بدن درد داشتید، مایعات بنوشید و از داروهایی مانند استامینوفن استفاده کنید. درصورتی که کودکان بیمار است در مورد نوع و میزان دارویی که باید به او داده شود، با دکترتان مشورت کنید.
10 انتقال از راه مواد غذایی امکان ندارد
ویروس آنفلوآنزا تنها از راه تنفسی و تماس با پوشش‌های مخاطی در چشم، بینی و دهان منتقل می‌شود، و از طریق خوراکی منتقل نمی‌شود.
منبع: آسوشیتدپرس

هیچ نظری موجود نیست: