۱۳۸۹ خرداد ۶, پنجشنبه

یک گیاه صنوبر۵ سانتیمتری که در حال رشد بود در درون ریه یک مرد روس کشف شد


یک مرد جوان ۲۸ ساله اهل کشور روسیه که با احتمال سرطان ریه مورد جراحی قرار گرفت از درون بدنش یک گیاه صنوبر که در حال رشد بود خارج گردید .
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از ریانووستی ، این موضوع زمانی مشخص شد که «آرتیوم سیرورکین» ۲۸ ساله و اهل منطقه اورال تحت عمل جراحی قرار گرفت.
این مرد روس با علائمی همچون خلط خونی سرفه مزمن آزار دهنده به پزشک خود مراجعه نمود .
پزشکان بعد معاینه و انجام آزمایشات تشخیصی احتمال ابتلا به یک سرطان بدخیم مهاجم ریه را برای او مطرح کردند و او با این احتمال مورد جراحی قرار گرفت .
پزشکان در هنگام جراحی شوکه شدند زیرا که به جای یک توده سرطانی درون ریه این فرد با یک جوانه ۵ سانتیمتیری از گیاه صنوبر روبرو شدند .
پزشک جراح و تیم همراه او متعلق به منطقه اورال ( Urals ) کشور روسیه بوده است .
جراحان و پزشکان منطقه اورال روسیه، طی یک عمل جراحی موفق شدند یک گیاه از نوع صنوبر را که داخل ریه یک مرد رشد کرده بود، از ریه وی بیرون بیاورند.
این مرد جوان به دلیل داشتن درد فراوان در ناحیه سینه‌ام، به پزشک مراجعه کرده و آن‌ها با گرفتن عکس از ریه‌هایم متوجه یک توده در آن شدند، علاوه بر این من خون بالا می‌آوردم.
دکتر ولادیمیر کاماچوف ( پزشک جراح این پسر جوان ) خاطر نشان کرد : من سه بار عکس مورد نظر را بررسی و هر سه دفعه نیز این توده را مشاهده ‌کردم. پس از آن ، این مرد جوان را تحت عمل قرار داده و یک گیاه که بعدا مشخص شد از نوع صنوبر است، را از داخل ریه این مرد بیرون آوردم.
وی گفت: به احتمال زیاد دانه صنوبر هنگام تنفس، داخل بینی و سپس وارد ریه این مرد شده و در داخل محیط مرطوب ریه رشد کرده است .
این گیاه صنوبر همراه با رشد خود موجب تخریب بافت ریه و سیستم مویرگی ظریف اطراف آن شده بود .
دکتر کاماچوف می گوید : گرچه تشخیص اشتباه ما موجب از دست رفتن یک ریه این مرد شده است اما واقعا در هنگام بررسی غیر قابل تشخیص بود که این یک توده سرطانی نیست .
براستی آیا پزشکی در جهان پیدا می شود که با توجه به علائم بالینی و دیدن عکس های ریه یک فرد تشخیص رشد یک صنوبر را در محیط ریه برای او بدهد ؟!
/payamestan.com
Hyacinth Irani فرستنده

هیچ نظری موجود نیست: