۱۳۸۸ اسفند ۹, یکشنبه

سیگارهای برقی، وسیله‌ای برای "بخار" کردن سیگار !


مسواک‌های برقی دیری است که دیگر جزو فناوری‌های جدیدی که برای راحت‌کردن زندگی به بازار آمده‌اند به شمار نمی‌روند. هم‌اینک سیگارهای برقی که با باتری کار می‌کنند، هوش از سر سیگاری‌ها برده‌اند.
سیگار برقی چیست ؟
سیگارهای برقی که به آن e-cigarette می‌گویند، در اصل چند سالی است که وارد بازار شده‌اند، اما فروش آنها بیشتر از طریق سایت‌های اینترنتی انجام می‌گرفته است. این سیگارها که عمدتا ساخت چین هستند، در رنگ‌ها، سایزها و قیمت‌های مختلف موجودند و بیش از همه افرادی جزو طرفدارانش به شمار می‌‌آیند که چندان تمایلی به دود کردن تنباکو ندارند. این سیگارها که با باتری کار می‌کنند، از سوی سازندگانشان به عنوان جایگزین مناسبی برای سیگار یا پیپ معرفی می‌شوند.
اگر فروشند‌ه‌ای بخواهد با کلماتی ساده توضیح دهد که سیگار برقی چگونه کار می‌کند و فرایند دود کردن آن به چه صورت است، در بهترین حالت بایستی آن را به دستگاه‌‌هایی تشبیه کند که در دیسکوها برای خلق بخار و دود مصنوعی استفاده می‌شوند. عموما بدنه‌ی مصنوعی این سیگارها ظاهری مانند سیگارهای واقعی دارد و می‌توان ته‌شان را به راحتی در دهان قرار داد و پک زد.
طرز کار :
در مدل‌های اتوماتیک، هنگامی که فرد این سیگارها را در دهان می‌گذارد و هوا را به درون می‌کشد‌، به واسطه‌ی جابه‌جایی هوای صورت گرفته‌، سنسوری که در بدنه‌ی سیگار تعبیه شده، باعث گرم کردن قطعه‌ی گرمایی کوچکی می‌شود که از طریق آن نیکوتین مایعی که در فیلتر سیگار قرار دارد‌ بخار می‌شود و فرد می‌تواند آن را به درون ریه فرو دهد.
به گفته‌ی محققان، سیگارهای برقی برای فرد سیگاری کم‌ضررتر نیستند :
در مدل‌های دستی، فرد سیگاری باید ابتدا دکمه‌ی کوچکی را فشار دهد تا به این ترتیب قطعه‌ی گرمایی شروع به کار کرده و فرایند بخار شدن نیکوتین صورت پذیرد. به واسطه‌ی این طرز کار، بسیاری از کاربران این گونه سیگارها، آن‌ها را نه سیگار برقی که "بخارکن" و سیگار کشیدن را "بخار کردن" لقب داده‌اند.
ورود سیگارهای برقی به بازار، خشنودی بزرگ دیگری را نیز برای سیگاری‌ها به همراه داشته است و آن هم کشیدن سیگار در مکان‌هایی است که در اصل دود کردن تنباکو در آنها ممنوع است. از همین رو صاحبان این سیگارها می‌توانند در هواپیماها، رستوران‌ها، فروشگاه‌ها یا سالن‌های سینما با خیال راحت و به دور از نگاه‌های غضبناک دیگران، از فرو دادن نیکوتین در ریه‌هایشان لذت ببرند.
هر چند در این میان ممکن است نگاه‌های کنجکاوی از سوی دیگران به سمت آنها روانه شود که آن هم بیشتر به دلیل روشن شدن چراغ قرمز رنگ کوچکی است که در انتهای سیگار قرار گرفته و درست همانند سیگار واقعی روشن، می‌درخشد.
روش نامناسب برای ترک سیگار :
با اینکه بسیاری از سیگاری‌هایی که از این نوع سیگار استفاده می‌کنند آن را کم‌ضررتر می‌دانند، با این حال فروشندگان و متخصصان بر این نکته تأکید می‌کنند که این سیگارها "سالم" نیستند. طبق پژوهشی که از سوی مؤسسه‌ی تحقیقات ریه در هانوفر انجام گرفته است، بیش از نیمی از سیگارهای برقی که مورد آزمایش قرار گرفته‌اند حاوی مواد سمی بوده‌اند که می‌تواند باعث بروز سرطان در افراد شود. از آنجا که این سیگارها بیشتر تولید کشور چین هستند، کنترل چندانی نیز بر روی کیفیت ساخت آنها انجام نمی‌گیرد.
پژوهشگران همچنین بر این باروند که روی آوردن به این سیگارها برای ترک سیگار روش مناسبی نیست، زیرا در هر حال نیکوتین مهمان بدن سیگاری‌ها می‌شود.
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5298286,00.html
SN/BB

هیچ نظری موجود نیست: