۱۳۸۸ اسفند ۹, یکشنبه

دانشمندان، گریه نوزادان را ترجمه می‌کنند


دانشمندان با طراحی یک برنامه جدید می‌توانند گریه نوزادان را ترجمه کنند. این برنامه کاربردی گریه نوزادان را به زبان بزرگترها ترجمه می‌کند و والدین با استفاده از آن می‌توانند بفهمند که گریه نوزدان برای غذاست یا خواب یا چیز دیگر.
برای این مترجم پنج گزینه در نظر گرفته شده است که پس از گذشت 10 ثانیه از گریه نوزاد چراغ آن روشن می‌شود. این پنج گزینه شامل گرسنگی، خستگی، کلافگی، خواب و استرس یا موارد مشابه آن است.
به گفته محققان، در پشت گریه نوزادان معانی زیادی وجود دارد ، مثلا تُنِ صدای گریه و گریه‌های مکرر آنها می‌تواند نشان‌دهنده مشکلات سلامتی حتی وجود خطر سندروم مرگ ناگهانی کودکان باشد.
تحقیقات اخیر نشان می‌دهد گریه نوزادان تحت‌تاثیر زبان مادری آنها است، برای مثال تُنِ صدای گریه نوزادان فرانسوی حالت بالارونده دارد، یعنی با صدای آرام شروع به گریه می‌کنند و کم کم صدای آنها بلندتر می‌شود ولی نوزادان آلمانی همانند زبان آلمانی تُنِ صدای نزولی دارند و این به آن معنی است که نوزادان قبل از تولد تحت تاثیر صدای‌های اطراف خود هستند.
گرچه نوزادان و کودکان برای مدتی قادر به صحبت کردن نیستند اما، از گریه برای برقراری ارتباط استفاده می‌کنند و فهمیدن به موقعِ معنی این گریه‌ها می‌تواند برای والدین بسیار کمک کننده باشد. سخنگوی انجمن متخصصان کودک آمریکا می‌گوید: "صدای گریه کودکان نیز مانند تمام بزرگسالان متفاوت است یعنی اگر صدای 10 کودک گرسنه را با هم مقایسه کنید ممکن است تُنِ گریه آنها با هم متفاوت باشد؛ اما این برنامه علاوه بر تن صدا از تکنولوژی دیگری هم برای تشخیص خود استفاده می کند."
● منبع: دیلی تلگراف

هیچ نظری موجود نیست: