۱۳۸۸ خرداد ۱۶, شنبه

بیماری‌ای که شما را تبدیل به فیل می‌کند !


این بیماری اخیرا 120 میلیون نفر از مردم سرتاسر دنیا را آلوده کرده است و 40 میلیون نفر از آنها به سختی درگیر این بیماری شده‌اند.
غدد لنفاوی که در اثر یک نوع انگل بسیار رشد می‌کنند به عنوان پای فیلی شناخته می‌شوند؛ این بیماری را بیشتر مردم از طریق عکس‌هایی از مردمانی که بعضی از اندام‌های بدن شان به طرز زمخت و غیر عادی رشد کرده‌اند می‌شناسند. در این عکس‌ها بیشتر بیماران دارای پاها و یا بازوهای ورم کرده هستند.
این بیماری توسط نوعی کرم انگلی ایجاد می‌شود. این بیماری اخیرا 120 میلیون نفر از مردم سرتاسر دنیا را آلوده کرده است و 40 میلیون نفر از آنها به سختی درگیر این بیماری شده‌اند

زمانیکه یک پشه ماده شخصی را نیش می‌زند ممکن است این کرم و انگلی که "میکروفیلاریا" نامیده می‌شود را به خون رگ‌های شخص تزریق کند. "میکروفیلاریا" در مدت زمان کمی بسرعت تکثیر شده و در تمام رگ‌های خونی بدن فرد منتشر می‌شود و حتی ممکن است چندین سال در بدن فرد آلوده زندگی کنند. اغلب علایم این بیماری تا سالها بعد از عفونت خود را بروز نمی‌دهند. همچنانکه این انگل در رگ‌های خونی جمع و روی هم انباشته می‌شوند می‌توانند گردش و جریان خون را مختل کرده و در بافت‌های اطراف یک نوع مایع را تولید و روی هم انباشته می‌کنند. اغلب علایم قابل رویت این بیماری ورم بیش ازاندازه بازوها پاهاست.
/نوشته شده توسط محمد حسین م

هیچ نظری موجود نیست: