۱۳۸۸ اردیبهشت ۹, چهارشنبه

عرضه شامپاين سعودی و واكنش ها


به تازگی در كافه‌ها و غذاخوری‌های عربستان،‌ نوعی نوشیدنی به نام شامپاین سعودی رواج پیدا كرده كه مسئولان عربستان اعلام كرده اند این نوشیدنی از آب پرتغال و سیب و گازتهیه شده و هیچ ماده الكلی یا ماده ممنوع شرعی دیگری ندارد.
بر اساس این گزارش به نقل از العربیه،‌ شامپاین سعودی با استقبال جوانان عربستان روبرو شده است.
با توجه به قطعی بودن ممنوعیت مشروبات الكلی در اسلام و حرمت خرید و فروش و خوردن آن، شامپاین هم از انواع مشروبات ممنوعه به شمار می‌رود.
با این حال نوع جدید شامپاین درعربستان كه گفته می‌شود بدون الكل است، نخست در یكی از رستوران‌های بزرگ جده عرضه و سپس در مكانهای دیگر رایج شد. العربیه گزارش داد هدف از انتخاب نام شامپاین سعودی‌، جلب نظر جوانان این كشور بوده كه شیفته چنین نامی‌هستند و به همین علت است كه در حال حاضر هیچ رستوران و كافه‌ای در عربستان نیست كه در منوی خود این نوشیدنی را عرضه نكرده باشد. بنا به این گزارش‌، هیچ مزیت و ویژگی جدیدی در شامپاین سعودی وجود ندارد و تنها به خاطر نامش رایج شده است.
در عربستان اكنون نوشیدنی‌های گازی جدیدی وجود دارد كه به علت عرضه در بطری‌های شیشه‌ای بسیار شبیه مشروبات الكلی مانند ویسكی هستند. با وجود این كه شامپاین سعودی عاری از مواد حرام است،‌ برخی علمای این كشور،‌ حلال بودن مصرف آن را به حذف نام شامپاین از آن منوط كرده اند.
دكتر شیخ محمد النجیمی‌عضو مجمع فقه اسلامی‌جده فتوا داده است كه گرچه نوشیدن شامپاین سعودی و امثال آن به علت نداشتن الكل و مواد حرام دیگر،‌ در ظاهر اشكالی ندارند،‌ ولی تا زمانی كه نام شامپاین روی آنها گذاشته می‌شود،‌ حلال نیستند زیرا شامپاین نام نوعی خمر و نوشیدنی حرام است. وی همچنین از مسئولان عربستان خواست از ترویج نام محصولات حرام در این كشرو جلوگیری كنند زیرا این امر موجب می‌شود به تدریج زشتی عرضه نوشیدنی‌های حرام در جامعه از بین برود.
ماه رمضان گذشته هم یك شركت فرانسوی برای جلب توجه مسلمانان این كشور و فروش محصولات بیشتر،‌ نوشیدنی با عنوان شامپاین حلال عرضه كرد.
به گفته این شركت فرانسوی شامپاین حلال همان تركیبات شامپاین حرام را دارد و در شیشه هایی یكسان ارائه می‌شود ولی در آن الكل به كار نرفته است.
شركت فرانسوی تولید كننده شامپاین حلال،‌ توانسته بود مجوز حلالیت را از یكی از مراكز اسلامی‌اروپا دریافت كند.
منبع: farsnews.com

هیچ نظری موجود نیست: