۱۳۹۲ بهمن ۱, سه‌شنبه

همه‌آنچه که باید برای سفر به جام‌جهانی‌۲۰۱۴‌ بدانید

 

    

 
جام‌جهانی ۲۰۱۴ برزیل در راه است و ناشناخته بودن سرزمین پهناور برزیل، هواداران فوتبال را که قصد سفر به این کشور را دارند، اندکی سردرگم کرده است. می‌خواهیم در اینجا ‌‌شما را با اطلاعات ضروری که برای سفر به برزیل نیاز دارید، آشنا کنیم.

توپ آغاز سال جدید میلادی که شلیک شود، علاقه‌مندان فوتبال در سرتاسر دنیا، تقویم خود را برای رسیدن به دوازدهم ژوئن علامت‌گذاری می‌کنند تا سوت آغاز بیستمین دوره رقابت‌های جام‌جهانی نواخته شود. برگزاری جام‌جهانی، ‌این بار در کشوری که در جهان به فوتبال شناخته می‌شود است و بیشتر علاقه‌مندان فوتبال در جهان،‌ باید تابستان بعد، سفر دور و درازی‌ به مقصد قلب آمریکای جنوبی انجام دهند تا شاهد گردهمایی ۳۲ تیم فوتبال جهان باشند.
حضور تیم ملی فوتبال ایران در جمع سی‌و‌دو تیم حاضر در جام جهانی در میان فوتبالدوستان ایرانی شوری پدید آورده و چه آنهایی که قصد سفر به برزیل را دارند و چه آنهایی از خانه‌های خود این مسابقات را دنبال می‌کنند، با علاقه خاصی اخبار فوتبال ایران و جهان را دنبال می‌کنند تا از کیفیت مسابقات جام‌جهانی بیستم آگاه شوند.
 

گروه سرگرمی ROZANEH

حجم علاقه مردم به اندازه‌ای بوده که فدراسیون فوتبال در هفته گذشته، اطلاعیه‌ای صادر کرد و درباره سفر برزیل و استفاده از آژانس‌های مسافرتی که این روز‌ها بازار تبلیغات برزیلش گرم است، تذکر داد‌. از سوی دیگر، برزیل کشوری است که مانند همسایگانش به خشونت کم و بیش شهره است. درگیری ماه قبل دو تماشاگر در جریان لیگ این کشور که پلیس را مجبور به شلیک گلوله در جریان بازی کرد، در فضای مجازی بازتاب گسترده‌ای داشت و بسیاری را از سفر به برزیل منصرف کرده بود.
با همه این‌ها، جاذبه‌های جام جهانی و دیدنی‌های برزیل چنان است که هر علاقه‌مندی را به سفر به این کشور مجاب کند. در گزارشی که ‌خواهید خواند، اطلاعات خواندنی از سفر به برزیل، بازی‌های ایران، شهرهایی که ایرانی‌ها در جریان بازی‌های ایران با آن‌ها سروکار دارند و اطلاعات جانبی دیگر در خصوص سفر به برزیل را برای شما گرد‌آوری کرده‌ایم.

پخش تلویزیونی
ساعت بازی‌های پخش جام جهانی ۲۰۱۴ به گونه‌ای خواهد بود که باید برای دیدن آن تا پاسی از شب بیدار بمانیم. بازی‌های مرحله گروهی جام جهانی در ساعت‌های ۲۲:‌۳۰ شب ۱:‌۳۰ صبح ۲:‌۳۰ صبح و ۴:‌۳۰ صبح به وقت ایران برگزار خواهد شد. یک بازی مرحله گروهی (بازی تیم سید ۳ گروه چهار و تیم سید ۴ گروه چهار) در ساعت ۷:‌۳۰ صبح برگزار خواهد شد.
بازی‌های مرحله دوم جام جهانی ۲۰۱۴ در ساعت‌های ۲۲:‌۳۰ شب و ۲:‌۳۰ بامداد به وقت ایران، بازی‌های مرحله یک چهارم نهایی در ساعت ۲۲:‌۳۰ و ۲:‌۳۰ بامداد به وقت ایران، مرحله نیمه نهایی در ساعت ۲:‌۳۰ بامداد و بازی فینال در ساعت ۱:‌۳۰ بامداد به وقت ایران برگزار خواهد شد. جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل از پنجشنبه ۱۲ ژوئن در سائوپائولو آغاز خواهد شد.
 مرحله گروهی جام جهانی تا ۲۷ ژوئن ادامه خواهد داشت. دور دوم جام جهانی از ۲۸ ژوئن تا یک جولای برگزار خواهدشد، یعنی هر روز دو دیدار برگزار می‌شود. رقابت‌های یک چهارم نهایی جام جهانی ۲۰۱۴ روزهای چهارم و پنجم جولای و مرحله نیمه نهایی در روزهای هشتم و نهم جولای برگزار خواهد شد و دیدار فینال جام جهانی ۲۰۱۴ نیز سیزدهم جولای در ورزشگاه افسانه‌ای ماراکانا برگزار خواهد شد.

آیا برزیل امن است؟
درصد جرم در کشور میزبان جام جهانی ۲۰۱۴ یکی از عوامل نگرانی برای هوادارانی است که برای دیدن بازی‌ها به برزیل سفر خواهند کرد. سرقت مسلحانه در ریودوژانیرو و دیگر شهرهای محروم برزیل عادی است. البته وزارت امور خارجه برزیل تضمین کرده ‌که با افزایش نیروهای امنیتی مشکلی برای علاقه‌مندان به فوتبال ‌نخواهد بود. در خلال جام کنفدراسیون‌ها اعتراض مردم برزیل به هزینه‌ بالایی که دولت برزیل برای برگزاری جام جهانی پرداخته بازتاب گسترده‌ای داشت.
حتی نتایج خوب برزیل نیز در جام کنفدراسیون‌ها، باعث نشد تا اعتراض‌های مردم برزیل خاموش شود. در ‌چند ماه گذشته، اعتراض شدید مردم برزیل در شهرهای سائوپولو ـ ریودوژانیرو و فورتالزا، باعث شده ‌تا بار دیگر نگرانی‌های زیادی در بین مسئولان برزیلی برای برقراری امنیت در ‌جام جهانی پدید آید. فاصله زیاد شهرهای میزبان جام جهانی ۲۰۱۴ با یکدیگر، یکی دیگر از عوامل ایجاد نگرانی و سختی برای هواداران فوتبال و تماشاگران کشورهای اروپایی خواهد بود که به این فاصله مسافت عادت ندارند.
‌برای نمونه، شهر ریو را در نظر بگیرید. از این شهر تا پورتو آلگره ۱۵۸۵ کیلومتر فاصله است. همچنین از شهر ریو تا سائوپائولو ۴۴۴ کیلومتر و در پایان از شهر ریو تا فورتالزا ۲۶۱۸ کیلومتر فاصله است. علاوه بر مشکل مسافت باید به هزینه‌های سرسام‌آور در کشور برزیل نیز اشاره کرد. یک هتل سه ستاره در برزیل به طور تقریبی هر شب یک‌ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان هزینه خواهد داشت و با توجه به اینکه مرحله گروهی جام جهانی دوازده روز طول خواهد کشید، هزینه‌ای که یک هوادار تنها برای یک هتل باید پرداخت کند، بیش از ۲۰ میلیون تومان خواهد بود.

هزینه بلیت چقدر خواهد بود؟
برای گرفتن بلیت جام جهانی دو راه وجود دارد:

۱ ـ بلیت‌های تیمی

‌۲‌ـ بلیت‌های گروهی

بلیت‌های تیمی بلیت‌هایی هستند که هواداران فوتبال بلیت‌های یک تیم خاص در یک تورنمنت را خریداری می‌کنند و راه دوم بلیت گروهی است که در آن هواداران فوتبال، بلیت‌های یک مرحله خاص گروهی، حذفی، نیمه نهایی یا فینال را خریداری می‌کنند.
اگر می‌خواهید هر سه دیدار تیم ملی ایران را در جام جهانی آن هم در بهترین قسمت ورزشگاه ببینید، باید یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان پرداخت کنید. البته برای قسمت‌های متوسط یک میلیون و سیصد هزار تومان و ارزان‌ترین آن نیز نهصد هزار تومان خواهد بود.
اما اگر دوست دارید که برای دیدن بازی‌های تیم‌های گوناگون به جام جهانی بروید و از این رویداد بزرگ لذت ببرید، قیمت‌ها به شرح زیر است:
قیمت‌ بلیت‌های دیدار افتتاحیه جام جهانی ۲۰۱۴ که بین برزیل و یک تیم که هنوز مشخص نشده، بین ۶۶۰ هزار تومان تا یک میلیون و پانصد هزار تومان است. قیمت بلیت‌ها در مرحله گروهی کاهش خواهد داشت. ارزان‌ترین بلیت در مرحله گروهی ۲۷۰ هزار تومان است.
‌برای هوادارانی که می‌خواهند بازی‌های مرحله دوم را از نزدیک ببینند قیمت بلیت‌ها از (۳۳۰ هزار تومان تا ۶۶۰ هزار تومان) یک چهارم نهایی (۴۹۰ هزار تومان تا ۹۹۰ هزار تومان) نیمه نهایی (۸۲۰ هزار تومان تا ۲ میلیون تومان) و دیدار فینال (یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان تا ۳ میلیون تومان) خواهد بود. البته در صورتی که این بلیت‌ها به بازار سیاه برسد قطعا تا چند برابر خرید و فروش خواهد شد.
نخستین مرحله خرید اینترنتی بلیت‌های جام جهانی از پنجم نوامبر تا ۲۸ نوامبر طول کشید. زمان‌های دیگر برای خرید بلیت‌های جام جهانی از هشتم دسامبر تا سی‌ام ژانویه، ۲۸ فوریه تا یکم آوریل و آخرین مرحله خرید اینترنتی بلیت‌های جام جهانی از پنجم آوریل آغاز خواهد شد و تا ۱۳ جولای ادامه خواهد داشت.

آب و هوا چطور خواهد بود؟
برزیل پنجمین کشور بزرگ دنیاست که سه منطقه آب و هوایی متفاوت دارد. به همین خاطر شرایط آب و هوایی در کشور برزیل به اینکه قرار است در کدام شهر تیمتان بازی کند، بستگی دارد. در نظر بگیرید بین بواویستا در شمال برزیل با پورتو آلگره در جنوب ۳ هزار مایل فاصله است و طبیعی است ‌در کشور برزیل، شاهد آب و هوا و اقلیم گوناگون باشیم. جام جهانی در فصل زمستان در برزیل برگزار خواهد شد و به همین خاطر رطوبت هوا یک عامل اصلی برای تیم‌های شرکت کننده در جام جهانی خواهد بود.

 
 

هیچ نظری موجود نیست: