۱۳۸۸ مهر ۸, چهارشنبه

خاویار خزر؛ از میز صبحانه اوباما تا خطر انقراض !در حالی که رسانه های داخلی در ایران می گویند که کشورهای ساحلی دریای خزر در سال آینده خورشیدی صادرات خاویارشان را متوقف خواهند کرد، نماینده ایران در اجلاس شیلات ۵ کشور ساحلی دریای خزر گفته که این کشورها هنوز درباره سهمیه صید ماهی خاویاری به توافق نرسیده اند و این به معنای توقف صادرات نیست.
پیشتر کشورهای ساحلی دریای خزر در جریان اجلاسی که نمایدگان شیلات آنها در بندر انزلی برگزار کرده بودند در صدد مشخص کردن سهمیه برآمدند اما به علت ترک این اجلاس توسط نماینده روسیه متن پیش نویس به تصویب نهایی کشورهای ساحلی نرسیده بود.
سال صادراتی خاویار حدودا از فروردین آغاز می شود و کشورهای ساحلی هنوز ۶ ماه برای تعیین سهمیه سال آینده خود فرصت دارند.
محمد پور کاظمی رئیس موسسه ماهیان خاویاری و نماینده دولت ایران در اجلاس کشورهای ساحلی در بندر انزلی که تیرماه امسال برگزار شد می گوید که این به معنای توقف صادرات خاویار خزر نیست.
آقای پورکاظمی می گوید که حضور همه کشورهای ساحلی برای رسیدن به توافق نهایی لازم بود و در غیاب روسیه امضای سند امکان پذیر نبود.
چهار کشور دیگر ساحلی دریای خزر یعنی ایران، جمهوری آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان با ارسال نامه مشترکی همراه با پروتکل توافقی چهار کشور حاضر در نشست بندرانزلی، از دولت فدرال روسیه درخواست کرده اند تا پروتکل را امضا و آن را به ایران که ریاست دوره ای اجلاس کمیسیون منابع زنده دریای خزر را بر عهده دارد، ارائه کند.
ماهیان خاویاری؛ فسیل های زنده جهان
ماهیان خاویاری خزر که به علت عمق زیاد دریا در بخش جنوبی که عمده آن در سواحل ایران است، زیست می کنند ۹۰ درصد خاویار جهان را تامین می کنند.
خاویار خزر یکی از خوراکی های گرانقیمت در جهان است که معمولا در میهمانی های رسمی مقام ها سرو می شود و از جمله در صبحانه کاری ولادیمیر پوتین نخست وزیر روسیه به افتخارحضور باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در تیر ماه امسال در مسکو سرو شد.
درآمد حاصل از استحصال خاویار در دریای خزر، سالیانه یک میلیارد دلار تخمین زده می شود. ماهی خاویاری یکی از قدیمی ترین گونه های زیستی در جهان است که قدمت آن به پیش از وجود دایناسور ها می رسد و به همین دلیل از آن به عنوان "فسیل جهان" یاد می شود.
اسماعیل کهرم کارشناس محیط زیست در تهران می گوید که در مجمع پنج نوع ماهی در دریای خزر وجود دارد که خاویار تولید می کند. قدمت ماهی های خاویاری به ۴۰۰ میلیون سال قبل می رسد.
در پی فروپاشی اتحاد شوروی که انحصار دولتی صید ماهی خاویار را در چهار کشور روسیه، قزاقستان، ترکمنستان و جمهوری آذربایجان از میان برداشت، صید بی رویه ماهی خاویار در این کشورها آغاز شد، تا آنجا که نسل این ماهی در دریای خزر در خطر انقراض قرار گرفته است.
کشورهای ساحلی دریای خزر برای حفظ نسل ماهیان خاویاری از چند سال پیش در صدد تعیین سهمیه برآمدند. بر این اساس کل کشورهای ساحلی می توانند سالانه ۹۰ تن ماهی صید کنند که از این میزان ایران با بیشترین سهم ۴۲ تن سهمیه دارد امابه گفته کارشناسان این سهمیه از سوی کشورها رعایت نمی شود.
محمد پورکاظمی، رئیس موسسه ماهیان خاویاری در رشت می گوید که کشورهای ساحلی دریای خزر در سال های اخیر اگرچه صادرات خاویار را کاهش داده اند اما توزیع آن را در بازهای داخلی و منطقه ای افزایش داده اند.
مرکز تحقیقات ماهیان خاویاری ایران یک سال پیش نتایج تحقیقاتی را منتشر کرد که نشان می داد تا سال ۱۴۰۰ خورشیدی یعنی ۱۲ سال دیگر ذخایر خاویار دریای خزر به صفر خواهد رسید.
علاوه بر صید بی رویه، آلودگی ناشی از استخراج نفت و گاز نیز از عوامل جدی تهدید کننده ماهی خاویار و دیگر آبزیان دریای خزر است.
ایران می گوید که برای حفظ ذخایر و منایع آبزی و جلوگیری از انقراض نسل برخی گونه ها نیازمند عزم جدی ملی و بین المللی کشورهای حاشیه دریای خزر است.
روسیه، ترکمنستان، قزاقستان، جمهوری آذربایجان و ایران کشورهای ساحلی دریای خزر هستند اما از میان این پنج کشور فقط روسیه و ایران محدودیت هایی برای صید ماهی خاویاری اعمال کرده اند.
http://www.bbc.co.uk/persian/business/2009/09/090929_mg_caviar_caspian_sea.shtml

نوزاد فروشی با قیمت هایی از سه تا 10میلیون !«نوزادان تازه متولد شده در بیمارستان های تهران با قیمت هایی از سه تا 10 میلیون تومان خرید و فروش می شوند.»
پرستار یکی از بیمارستان های تهران با بیان این مطلب به سرمایه گفت: «دلالان و واسطه ها پس از شناسایی نوزادانی که ناخواسته یا نامشروع به دنیا می آیند اقدام به خرید و فروش آنان می کنند. »
مریم با بیان اینکه «این اتفاق در بیمارستان های دولتی و بزرگ و بیمارستان هایی که زایشگاه دارند، بیشتر رخ می دهد»، ادامه داد: «در این بیمارستان ها به دلیل بالاتر بودن تعداد نوزادان متولد شده در مقایسه با بیمارستان های خصوصی و کوچک، شناسایی افراد سخت تر است که این امر مهمترین دلیل بالاتر بودن آمار خرید و فروش نوزادان متولد شده در مراکز دولتی است. »
وی بالا بودن هزینه های وضع حمل در بیمارستان های خصوصی را از دیگر دلایل پایین بودن آمار خرید و فروش نوزادان در این مراکز دانست و تصریح کرد: «هزینه وضع حمل در بیمارستان های خصوصی بین سه تا پنج میلیون تومان است در حالی که این قیمت در مراکز دولتی در صورت بیمه بودن اشخاص رایگان و در صورت نبود بیمه حدود 500 هزار تومان است.
از این رو خرید و فروش نوزادان در این مراکز با توجه به هزینه بالای وضع حمل به ندرت صورت می گیرد.»
وی افزود: «در برخی از بیمارستان ها دلالان با پرداخت مخارج بیمارستان به زنان باردار، به عنوان پیش قسط، نوزادان را پیش خرید کرده و سپس نوزادان خریداری شده را با قیمت کلان به زوج های نابارورمی فروشند. »
وی ادامه داد: «برخی از دختران جوان فریب خورده چون برای سقط جنین به پزشک دسترسی ندارند و با راه های سقط جنین نیز آشنا نیستند، روزهای نزدیک به زایمان به بیمارستان مراجعه می کنند.
دلالان به این دختران پیشنهاد می کنند به ازای پرداخت هزینه های بیمارستان آنان را از دردسرهای ناشی از بچه دارشدن خلاص کنند.»
وی گفت: «خانواده این دختران اکثراً از وضعیت آنان با خبر نیستند. این دختران بدون اعضای خانواده و تنها به بیمارستان مراجعه می کنند، از آن گذشته برخی از این دختران حتی چند ماه قبل از زایمان در خارج از خانه به سر برده و اغلب بعد از زایمان نیز از بیمارستان می گریزند. »
کودکان کار ارزان ترند به گفته یک مددکار اجتماعی «تشریفات سخت اداری سازمان بهزیستی برای والدین علاقه مند به پذیرش فرزند، آنها را مجبور می کند برای فرزندخواندگی کودک موردنظرشان، مبالغ بالایی به دلالان یا فروشندگان نوزادان پرداخت کنند.»
نجمه شهبازی فقر را عامل اصلی فروش نوزادان از سوی والدین دانست و افزود: «خانواده هایی که دست به این کار می زنند اغلب تحت تاثیر یک بحران شدید، اقدام به فروش نوزادشان می کنند و در مواقعی نیز مجبور می شوند.
این دسته از والدین معمولاً از عواقب تصمیم شان آگاه نیستند و پس از گذشتن از بحران پشیمان شده و درصدد پیدا کردن نوزادشان بر می آیند.
در بسیاری از پرونده های فروش نوزاد، مادر عامل این کار بوده که معمولاً این کار را به خاطر طلاق، بیکاری یا زندانی بودن همسر انجام داده است. » وی با بیان اینکه «متاسفانه طی سال های اخیر خرید و فروش نوزادان در کشور به یک تجارت پردرآمد تبدیل شده است»، اظهار داشت: «فروش نوزاد به خانواده های بدون فرزند بهترین و مطلوب ترین نوع فروش فرزند است چرا که متاسفانه همیشه این گونه نیست و گاهی کودکان برای مقاصد دیگری به فروش می رسند. »
به گفته وی «نوزادانی که به خانواده های بدون فرزند فروخته می شوند بالاترین قیمت ها را دارند و کودکانی که برای ازدواج اجباری و یا کار به فروش می رسند قیمت کمتری دارند. »
وی گفت: «برخی والدین کودکان خود را در اختیار قاچاقچیان مواد مخدر می گذارند تا به این طریق در کار قاچاق مواد مخدر شریک شوند.
عده ای هم فرزندانشان را به قاچاقچیان انسان می دهند تا اندام آنها را برای پیوند عضو از بدن های نحیفشان جدا کنند. همچنین برخی والدین فرزندان خود را برای کسب درآمد به گداها اجاره می دهند و ماهانه مبلغی دریافت می کنند. »
درآمد پنج میلیارد تومانی باند فروش نوزادان در اصفهان هیچ کدام از ماجراهای فروش نوزاد به اندازه ماجرای باند اصفهان پرسر و صدا نبوده است.
اعضای این شبکه بزرگ فروش نوزادان، بعد از دستگیری به فروش 145 نوزاد اعتراف کردند. این باند از یک پزشک، سه ماما، سه پرستار و دو کارمند ثبت احوال تشکیل شده بود. گفته می شود که بسیاری از این بچه های اصفهانی را به کویتی ها فروخته اند. اعضای این باند، نوزادان را 10 میلیون تومان به زوج های نابارور می فروختند.
سردسته باند یک پزشک بود. او نوزادان را به محض تولد می فروخت و سه ماما هم خریداران و فروشندگان را شناسایی می کردند. ماجرای این باند هم شبیه بقیه داستان های فروش نوزاد است. یک طرفش زوج هایی که به خاطر فقر مالی نمی توانستند بچه شان را نگهداری کنند یا دخترانی که ناخواسته باردار شده بودند و سمت دیگر خانواده هایی که در حسرت فرزند می سوختند.
ماماها بعد از شناسایی فروشنده ها، دنبال خریدار می گشتند و آنها را از بین زوج های نابارور شناسایی می کردند. پس از شناسایی خریدار و فروشنده، پزشک مربوطه وارد عمل می شد.
او با کمک سه پرستارش، زن باردار را در کلینیکش بستری می کرد. نشانی و مشخصات فروشنده را می گرفت و زایمان را انجام می داد. بعد از زایمان هم حلقه آخر زنجیر، فعالیتش را آغاز می کرد.
سردسته باند گواهی تولد جعلی با مهر بیمارستان یا زایشگاه تهیه می کرد و آن را به اعضای باند در اداره ثبت احوال می داد. دو عضو این باند که کارمند ثبت احوال بودند با مدارک جعلی تولد نوزاد و مدارک زوج خریدار به نام آنها برای نوزادان شناسنامه صادر می کردند. آنها 10 میلیون تومان از خریدارها می گرفتند، یک میلیون تومانش را به فروشندگان می دادند و بقیه اش را بین خودشان تقسیم می کردند.
اعضای این باند در هفت سال فعالیتشان بیش از پنج میلیارد تومان به دست آورده بودند. به گفته بسیاری از کسانی که در رابطه با خرید و فروش نوزادان دستگیر شده اند بیش تر متقاضیان خواهان نوزاد دختر هستند از این رو قیمت نوزادان دختر تا یک میلیون تومان بیشتر از پسران است.
براساس قانون مساله خرید و فروش نوزاد، جرم انگاری نشده و تنها قضات می توانند کودک را از والدین جدید بگیرند و به والدین اصلی اگر وجود داشته باشند بدهد. اگر خریداران نوزاد از دزدی بودن آن مطلع باشند شریک جرم ربایندگان تلقی می شوند و برای آنهامجازات در نظر گرفته می شود اما اگر در جریان نباشند کودک از آنها گرفته شده و در مراکز نگهداری بهزیستی نگهداری می شود تا دادگاه برای سرنوشت وی تصمیم بگیرد.
بررسی قوانین کیفری ایران نشان می دهد که تا آذرماه 1381، قانونی که خرید و فروش کودکان را جرم تلقی کنند وجود نداشته است و فقط در مواد پراکنده قانون مجازات اسلامی نظیر ماده 631 دزدیدن، مخفی کردن یا جابه جا کردن اطفال جرم تلقی و برای آن شش ماه تا سه سال حبس در نظر گرفته شده است.
اما در 25 آذرماه 1381 در نتیجه تلاش های نهادهای مدنی فعال در حوزه کودکان، قانونی 9 ماده ای تحت عنوان قانون حمایت از کودکان و نوجوانان به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید که براساس ماده سه آن هرگونه خرید و فروش افراد زیر 18 سال را جرم تلقی و برای مرتکب حبس از شش ماه تا یک سال زندان و یا جزای نقدی از 10 تا 20 میلیون ریال تعیین می شود.
فرآیند فرزند خواندگی براساس آمار عملکرد سازمان بهزیستی تقریباً سالانه بین 800 تا 1000 کودک به فرزندی سپرده می شوند. این در حالی است که تعداد متقاضیان فرزندخواندگی چند برابر کودکانی است که به فرزندی سپرده می شوند. این امر حاکی از آن است که تقاضا برای دریافت کودک به مراتب بیش از تعداد کودکان قابل واگذاری به خانواده هاست. از سوی دیگر فرآیند اجرایی فرزندخواندگی مستلزم هماهنگی های بین بخش سازمان بهزیستی، اداره سرپرستی قوه قضائیه، نیروی انتظامی، مراکز درمان ناباروری و سازمان پزشکی قانونی و... است که همه اینها به اضافه فهرست طولانی انتظار برای دریافت کودک، فرآیند فرزندپذیری را برای متقاضیان فرزندخواندگی به طور طبیعی طولانی و زمانبر می سازد.
این مشخصه تقریباً در همه کشورهای دنیا یکسان است.
برای مثال در ایالات متحده آمریکا به عنوان کشوری که یکی از بیشترین موارد فرزندخواندگی در آن اتفاق می افتد زمان انتظار برای دریافت کودک به طور متوسط دو سال است.
متاسفانه برخی متقاضیان به واسطه درمان های طولانی مدت ناباروری که نتیجه ای نداشته، به دنبال یافتن یک گزینه فوری و آنی و راه های غیرقانونی فرزندپذیری برای بچه دار شدن و جبران زمان از دست رفته هستند که اغلب نتیجه ای برای آنها به همراه ندارد.
والدین متقاضی پس از سال ها درمان ناباروری ناموفق هنگام مراجعه به سازمان بهزیستی با یک نوع شبهه ذهنی مراجعه می کنند که نوزاد دلخواه خود را به خانه ببرند. مطابق با قانون جاری حمایت از کودکان بی سرپرست مصوب سال 1353، از بین کودکان تحت مراقبت سازمان بهزیستی تنها 15 درصد این کودکان قابل واگذاری به والدین متقاضی فرزندخواندگی هستند.
یعنی کودکانی که فاقد پدر، مادر و جد پدری باشند. از این تعداد نیز دو تا چهار درصد کودکانی هستند که دارای معلولیت بوده و اغلب در مراکز شبانه روزی باقی می مانند.
با این حال در صورت تصویب لایحه قانون جدید حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست، امکان واگذاری 50 درصد از کودکان تحت مراقبت فراهم می شود که این می تواند پاسخ مناسبی برای درخواست های متعدد متقاضیان فرزندخواندگی باشد.
تا زمانی که این قانون اصلاح و به تصویب نرسد زمینه تغییر در ساختار اجرایی فرزندپذیری محدود خواهد بود و پاسخ لازم برای انبوه متقاضیان فراهم نخواهد شد. تا 200 هزار تومان قیمت داروهای سقط جنین «هم اکنون داروهای سقط جنین در بازار غیرقانونی خرید و فروش دارو به بهایی از 25 تا 200 هزار تومان و حتی بیشتر به فروش می رسند. »
پرستار یکی از بیمارستان های تهران با بیان این مطلب به خبرنگار ما گفت: «این داروها که اغلب به صورت آمپول مورد استفاده قرار می گیرند اگر به صورت قانونی و با نسخه پزشک تجویز شوند قیمتی بین سه تا پنج هزار تومان دارند.»
مینا شکوهی ادامه داد: «با توجه به غیرقانونی بودن سقط جنین در کشور- مگر در موارد خاص و آن هم با نظر پزشک معالج- فروشندگان داروهای سقط جنین را در بازار به چندین برابر قیمت واقعی به متقاضیان می دهند. »
یکی از فروشندگان این نوع داروها در باره علت قیمت بالای داروهای سقط جنین به خبرنگار ما گفت: «خرید و فروش داروهای سقط جنین ممنوع است و عرضه این داروها خطر زیادی برای ما دارد بنابراین باید درآمد حاصل از فروش داروهای سقط جنین به ریسک کار بیارزد. »
وی افزود: «عوامل زیادی در تعیین قیمت این داروها موثر است. به عنوان مثال وقتی مردی به تنهایی برای خرید داروی سقط جنین مراجعه می کند معمولاً این دارو را برای همسر قانونی اش می خواهد بنابراین ما این دارو را با قیمتی بین 25 تا 100 هزار تومان به وی می فروشیم.
اما در مواردی که بارداری غیرقانونی و نامشروع است، دختر و پسر هر دو با هم مراجعه می کنند که در این صورت قیمت را بالاتر می بریم. معمولاً این افراد به دلیل نیاز، برای پرداخت پول چندان چک و چانه نمی زنند. »
یک ماما نیز در این رابطه به خبرنگار ما گفت: «مراجعان سقط جنین به دو دسته تقسیم می شوند؛ برخی از مراجعان مدعی اند در دوران عقد و نامزدی باردار شده اند و برخی دیگر به دلیل داشتن فرزند زیاد و یا درآمد پایین قادر به نگهداری از فرزند دیگری نیستند.
دسته اول هیچ گاه علاقه ای به نشان دادن شناسنامه خود ندارند و وقتی ماما برای رویت شناسنامه آنها اصرارکند، دیگر به مطب باز نمی گردند.
برخی زنان نیز حتی با داشتن تنها یک فرزند خواهان سقط فرزند دوم خود هستند.
انان به دلایلی مانند تورم، اجاره بالای خانه، درآمد پایین همسر و... داشتن فرزند دوم را یک کابوس می دانند. »

آیا شکستن قلب یک فرد می‌تواند باعث مرگ او شود ؟!


دانشمندان معتقدند یکی از دلایلی که بعضی از انسان‌ها بعد از این که همسرشان فوت می‌کند به فاصله چند ماه بعد از فوت او می‌میرند یا به.......؟
بر اساس تحقیقات سیستم ایمنی بدن افرادی که دچار شکست‌های عاطفی می‌شوند ضعیف‌تر می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که دچار شکست‌های عاطفی می‌شوند میزان فشار خونشان افزایش پیدا می‌کند، ضربان قلب آنها تندتر می‌زند و سیستم ایمنی بدنشان ضعیف‌تر می‌شود. دانشمندان استرالیایی بعد از انجام تحقیقات متوجه شدند مشکلات عاطفی و در حقیقت قلب شکسته حتی ‌می‌تواند باعث مرگ انسان‌ها شود. این تیم تحقیقاتی از دانشگاه پزشکی سیدنی 80 فرد بالغ را که اخیراً دچار شکست‌های عاطفی شدند مورد بررسی قرار دادند.
نتایج تحقیقات آنها نشان داد بعد از شکست‌های عاطفی بسیاری از افراد دچار ناامیدی و افسردگی می‌شوند، خواب آنها دچار اختلال می‌شود و اشتهای خود را از دست می‌دهند. هم‌چنین در طی این مدت تغییرات خاصی در ساختار فیزیولوژیکی بدن صورت می‌گیرد که می‌تواند خطر حملات قلبی را افزایش دهد.دانشمندان با بررسی سلامت افرادی که به تازگی یکی از نزدیکان خود را به واسطه طلاق و مانند آن از دست داده‌اند، متوجه شدند این افراد نسبت به دیگران فشار خون بسیار بالاتری دارندو نبض‌ آنها بسیار تندتر می‌زند و سیستم ایمنی بدن آنها و سیستم لخته شدن خون در آنها دچار تغییرات بسیار زیادی می‌شود.
این تغییرات معمولاً در طی شش ماه اول شکست‌های عاطفی رخ می‌دهد. دانشمندان معتقدند یکی از دلایلی که بعضی از انسان‌ها بعد از این که همسرشان فوت می‌کند به فاصله چند ماه بعد از فوت او می‌میرند یا به بیماری‌های سخت و حملات قلبی دچار می‌شوند.البته وجود رابطه بین وضعیت احساسی و روحی انسان‌ها و سلامت فیزیکی آنها موضوع جدیدی نیست. محققان ده‌ها سال است که در حال تحقیق روی این موضوع هستند تا به تغییراتی که بعد از بروز مشکلات عاطفی برای انسان‌ها رخ می‌دهد، پی ببرند.بسیاری از کارشناسان معتقدند وضعیت روحی و احساسی انسان‌ها می‌تواند معیار بسیار مناسبی برای تخمین وضعیت سلامت انسان‌ها در آینده و پیش‌بینی این موضوع است که آیا ممکن است در آینده آنها دچار بیماری خاصی شوند یا خیر.بر همین اساس در حدود 40 سال پیش دانشمندان تعدادی از رویدادهای زندگی و تأثیر آن روی سلامت افراد را معین کردند و بر اساس شدت تأثیر آنها روی سلامت و وضعیت روحی انسان‌ها، آنها را نمره‌گذاری کردند.در پایین‌ترین سطوح می‌توان به تعطیلات یا جریمه شدن به دلیل سرعت زیاد در رانندگی اشاره کرد که به ترتیب از لحاظ قدرت تأثیرگذاری روی سلامت انسان‌ها نمره 13 و 11 کسب کردند. در بالاترین سطوح وقایعی مانند احساس بی‌مصرف بودن، طلاق و مرگ همسر قرار داشت که به ترتیب نمره‌های 47، 73 و 100 را کسب کردند.دانشمندان معتقدند در صورتی که شما مجموع نمراتی که به دلیل این رویدادها در طی دو سال گذشته برایتان اتفاق افتاده است را جمع بزنید، می‌توانید با دقت خوبی احتمال بیمار شدن در آینده را تخمین بزنید.
برای مثال در صورتی که بعد از جمع این نمرات شما نمره‌ای بین 0 تا 150 دریافت کنید احتمال بیماری در شما پایین است. نمره بین 151 تا 299 نشان‌دهنده احتمال متوسط و نمره بالاتر از 300 نشان‌دهنده احتمال زیاد برای مبتلا شدن به بیماری‌های مختلف مانند سکته‌های قلبی و مانند آن‌است.البته این مطالعات بدان معنا نیست که در صورتی که فردی حتماً امتیاز بالای 300 کسب کرد به طور حتم به بیماری دچار می‌شود یا فردی که امتیاز پایینی کسب کرد به طور حتم از ابتلا به بیماری در امان است، اما تحقیقات نشان می‌دهد این آزمایشات می‌تواند معیار خوبی برای سنجش وضعیت روحی و احساسی انسان‌ها و سلامت ذهنی و جسمی آنها باشد.یکی دیگر از موضوعاتی که اخیراً توجهات زیادی را به خود جلب کرده است رابطه بین زندگی پر استرس و سرطان است. بررسی‌ها نشان می‌دهد زندگی پر استرس می‌تواند باعث ضعف شدید سیستم ایمنی بدن شود که این عامل هم به نوبه خود می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را به طور قابل توجهی افزایش دهد.تحقیقاتی که توسط مرکز سرطان انگلستان به چاپ رسیده است، نشان می‌دهد استرس ناشی از خشونت‌های خانوادگی، شرط بندی، از دست دادن یکی از نزدیکان به دلیل طلاق یا مرگ و شکست‌های عاطفی می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش داده و در بیمارانی که قبلاً دچار سرطان شده‌اند باعث بازگشت بیماری شود.
منبع: khabaronline.ir

۱۳۸۸ مهر ۶, دوشنبه

آیا میدانید که....؟


آیا میدانید تغییر فاصله زمین و خورشید تاثیری بر دما ندارد بلكه زوایه تابش خورشید موثر است.
آیا میدانید تبخیر از سطح خاك عمده ترین منبع هدررفت آب بصورت تبخیر در ایران است.
آیا میدانید بر هر سانتی متر از سطح زمین ۱۰۵ كیلو گرم هوا وجود دارد.
آیا میدانید در فصل زمستان در مناطق سردسیر لیمنوگراف از كار انداخته و از اشل استفاده می كنند
آیا میدانید به ازای هر ۱ ٪ افزایش نمك محلول در آب ۱ ٪ از شدت تبخیر كاسته می شود
آیا میدانید اگر تمام یخهای قطبی ذوب شوند آب دریاها ۱۴ متر بالا می آید.
آیا میدانید بیشترین قربانیان سیل زنان و سپس كودكان هستند.
آیا میدانید در سالهای آتی جنگهائی بر سر آب در جهان رخ خواهد داد
آیا میدانید ارتفاع تبخیر در ایران ۲ متر و ارتفاع متوسط بارندگی ۲۴ سانت است
آیا میدانید اعصابی که در بدن شما وجود دارند به اندازه فاصله زمین تا ماه است
آیا میدانید دراز ترین ناخن دست دنیا مربوط به زنی امریکایی است که هر ناخن او ۶ متر است
آیا میدانید در یک سانتی متر از پوست شما ۱۲ متر عصب و ۴ متر رگ و مویرگ وجود دارد
آیا میدانید رشد کودک در بهار بیشتر است
آیا میدانید در امریکا سالیانه ۸۵ میلیون تن کاغذ مصرف می شود
آیا میدانید اسب ماده ۳۰ واسب نر ۳۶ دندان دارد
آیا میدانید حس بویایی مورچه با حس بویایی سگ برابری می کند
آیا میدانید زمان لازم برای اینکه آب اقیانوسها ۱ دور در چرخه هیدرولوژیكی بچرخد ۳۰۰۰ سال است
آیا میدانید این زمان برای یخهای قطبی ۸۰۰۰ سال و برای آبهای زیر زمینی ۵۰۰۰ سال می باشد
آیا میدانید فقط ۰.۱ ٪ از ابهای زمین قابل استفاده برای اشامیدن است
آیا میدانید اقآیان روزانه ۴۰ تار مو وخانم ها ۷۰ تا موی خود را از دست می دهند
آیا میدانید وزن اسكلت انسان بالغ ۱۳ تا ۱۵ كیلوگرم است
آیا میدانید زرافه میتواند با زبانش گوشهایش را تمیز کند
آیا میدانید اسبها در مقابل گاز اشك آور مصون اند
آیا میدانید مساحت دریاچه ارومیه ۶ هزار کلیومتر مربع و عمیق ترین جای آن ۱۴ متر میباشد
آیا میدانید نعناع سكسکه و تنگی نفس را شفا میدهد .
آیا میدانید ۲۰۰ ویروس شناخته شده كه به دستگاه تنفس اثر و باعث سرماخوردگی می‌شوند.
آیا میدانید دریای مدیترانه بین ۳ قاره اروپا ، آسیا و آفریقا قرار دارد
آیا میدانید جرم زمین هشتاد و یک برابر ماه است
آیا میدانید انسان اولیه (ناندرتال ها) و اجداد اولیه انسان هر دو در یک زمان در اروپا بودند
آیا میدانید وزن کره زمین ۶ * ۱۰ به توان ۱۸ كیلوگرم كه با f = g * m۱ * m۲ / r۲ بدست امده
آیا میدانید نوزاد بیش از ۳۰۰ استخوان دارد که با رشد بعضی از آنها به یكدیگر جوش می خورند
آیا میدانید تقریباً یك سوم وزن یك زن و یك دوم وزن یك مرد را ماهیچه تشكیل می دهد
آیا میدانید ۳۰ برابر جمعیتی که امروزه بر روی کره زمین است در زیر خاک مدفون اند
آیا میدانید با یک مداد می توان خطی به طول ۵۶ کیلومتر کشید
نویسنده : امین

تصويري بي همتا از آرامگاه کورش بزرگ و آسمان شب

بابك امين تفرشي منجم و عكاس آسمان شب برنده جايزه عكاسي علمي بنياد لنز نيلسن در سال ۲۰۰۹ است
IR Tools Forum > تالار هنـر > گالری عکس > ایران و جهان

۱۳۸۸ مهر ۵, یکشنبه

دلایل نامگذاری محلات تهران در قدیم


شاید هر روز نام چند محله تهران را بشنویم بی آنکه بدانیم چرا به این نام ها معروف شده اند. درباره نام برخی محله های تهران اطلاعاتی گردآوری شده که در ادامه می خوانید ...
سید خندان
سید خندان نام ایستگاه اتوبوسی در جاده قدیم شمیران بوده است. سیدخندان پیرمردی دانا بوده که پیش گویی های او زبانزد مردم در سی یا چهل سال پیش بوده است. دلیل نامگذاری این منطقه نیز احترام به این پیرمرد بوده است.
فرمانیه
در گذشته املاک زمین های این منطقه متعلق به کامران میرزا نایب السلطنه بوده و بعد از مرگ وی به عبدالحسین میرزا فرمانفرما فروخته شده است.
فرحزاد
این منطقه به دلیل آب و هوای فرح انگیزش به همین نام معروف شده است.
شهرک غرب
دلیل اینکه این محله به نام شهرک غرب معروف شد ساخت مجتمع های مسکونی این منطقه با طراحی و معماری مهندسان آمریکایی و به مانند مجتمع های مسکونی آمریکایی بوده و در گذشته نیز محل اسکان بسیاری از خارجیها بوده است.
آجودانیه
آجودانیه در شرق نیاوران قرار دارد و تا اقدسیه ادامه پیدا می کند. آجودانیه متعلق به رضاخان اقبال السلطنه وزیر قورخانه ناصرالدین شاه بوده، او ابتدا آجودان مخصوص شاه بوده است.
اقدسیه
نام قبلی اقدسیه (تا قبل از ۱۲۹۰ قمری) حصار ملا بوده است. ناصرالدین شاه زمین های آنجا را به باغ تبدیل و برای یکی از همسران خود به نام امینه اقدس (اقدس الدوله) کاخی ساخت و به همین دلیل این منطقه به اقدسیه معروف شد.
جماران
زمین های جماران متعلق به سید محمد باقر جمارانی از روحانیان معروف در زمان ناصر الدین شاه بوده است. برخی از اهالی معتقدند که در کوه های این محله از قدیم مار فراوان بوده و مارگیران برای گرفتن مار به این ده می آمدند و دلیل نامگذاری این منطقه نیز همین بوده است و عده ای هم معتقدند که جمر و کمر به معنی سنگ بزرگ است و چون از این مکان سنگ های بزرگ به دست می آمده است، آنجا را جمران، یعنی محل به دست آمدن جمر نامیده اند.
پل رومی
پل رومی در واقع پل کوچکی بوده که دو سفارت روسیه و ترکیه را به هم متصل می کرده است. عده ای هم معتقدند که نام پل از مولانا جلالالدین رومی گرفته شده است.
جوادیه در جنوب تهران
بسیاری از زمین های جوادیه متعلق به آقای فرد دانش بوده است که اهالی محل به او جواد آقا بزرگ لقب داده بودند. مسجد جامعی نیز توسط جواد آقا بزرگ در این منطقه بنا نهاده شده است که به نام مسجد فرد دانش هم معروف است.
داودیه بین میرداماد و ظفر
میرزا آقاخان نوری صدر اعظم این اراضی را برای پسرش، میرزا داودخان، خرید و آن را توسعه داد. این منطقه در ابتدا ارغوانیه نام داشت و بعدها به دلیل ذکر شده داودیه نام گرفت.
درکه
اگر چه هنوز دلیل اصلی نامگذاری این محل مشخص نیست اما برخی آن را مرتبط به نوعی کفش برای حرکت در برف که در این منطقه استفاده می شده و به زبان اصلی «درگ» نامیده می شده است دانسته اند.
دزاشیب در نزدیکی تجریش
روایت شده است که قلعه بزرگی در این منطقه به نام « آشِب » وجود داشته است و در گذشته نیز به این منطقه دزآشوب و دزج سفلی و در لهجه محلی ددرشو می گفتند.
زرگنده
احتمالا دلیل نامگذاری این محل کشف سکه ها و اشیاء قیمتی در این محل بوده است. در گذشته این منطقه ییلاق کارکنان روسیه بوده است.
قلهک
کلمه قلهک از دو کلمه “قله” و “ک” تشکیل شده است که قله معرب کلمه کله، مخفف کلات به معنای قلعه است. عقیده اهالی بر این است که به دلیل اهمیت آبادی قلهک که سه راه گذرگاه های لشگرک، ونک و شمیران بوده است، به آن( قله- هک) گفته شده است.
کامرانیه
زمین های این منطقه ابتدا به میرزا سعیدخان، وزیر امور خارجه تعلق داشت، و سپس کامران میرزا پسربزرگ ناصرالدین شاه، با خرید زمین های حصاربوعلی، جماران و نیاوران، اهالی منطقه را مجبور به ترک زمین ها کرد و سپس آن جا را کامرانیه نامید.
محمودیه بین پارک وی و تجریش یا ولیعصر تا ولنجک
در این منطقه باغی بوده است که متعلق به حاج میرزا آقاسی بوده است و چون نام او عباس بوده آنرا عباسیه می گفتند. سپس علاءالدوله این باغ بزرگ را از دولت خرید و به نام پسرش، محمودخان احتشام السلطنه، محمودیه نامید.
نیاوران
نام قدیم این منطقه گردوی بوده است و برخی معتقدند در زمان ناصرالدین شاه نام این ده به نیاوران تغییر کرده است. به این ترتیب که نیاوران مرکب از “نیا” (حد، عظمت و قدرت) ؛”ور” (صاحب) و “ان” علامت نسبت است و در مجموع یعنی کاخ دارای عظمت.

ونک
نام ونک تشکیل شده است از دو حرف" ون" به نام درخت و حرف (ک) که به صورت صفت ظاهر می شود.
یوسف آباد
منطقه یوسف آباد را میرزا یوسف آشتیانی مستوفی الممالک در شمال غربی دارالخلافه ناصری احداث کرد و به نام خود، یوسف آباد نامید.
پل چوبی
قبل از این که شهر تهران به شکل امروزی خود درآید، دور شهر دروازه هایی بنا شده بود تا دفاع از شهر ممکن باشد. یکی از این دروازه ها، دروازه شمیران بود با خندق هایی پر از آب در اطرافش که برای عبور از آن، از پلی چوبی استفاده می شد. امروزه از این دروازه و آن خندق پر از آب اثری نیست، اما این محل همچنان به نام پل چوبی معروف است.
شمیران
نظریات مختلفی درباره این نام شمیران وجود دارد. یکی از مطرح ترین دلایل عنوان شده ترکیب دو کلمه سمی یا شمی به معنای سرد و « ران » به معنای جایگاه است و در واقع شمیران به معنای جای سرد است. به همین ترتیب نیز تهران به معنای جای گرم است. همچنین در نظریه دیگری به دلیل وجود قلعه نظامی در این منطقه به آن شمیران می گفتند و همچنین برخی نیز معتقدند که یکی از نه ولایت ری را شمع ایران می گفتند که بعدها به شمیران تبدیل شده است.
گیشا
نام گیشا که در ابتدا کیشا بوده است برگرفته از نام دو بنیانگذار این منطقه (کینژاد و شاپوری) می باشد.

منیریه در جنوب ولیعصر
منیریه در زمان قاجار یکی از محله های اعیان نشین تهران بوده و گفته شده نام آن از نام زن کامران میرزا، یکی ازصاحب منصبان قاجار، به نام منیر گرفته شده است.
نويسنده : خانم فریبا ی

"آخ" اولین آلبوم محسن نامجو در خارج از ایران !


در هفته اول ماه اکتبر سومین آلبوم موسیقی محسن نامجو خواننده ایرانی با عنوان "آخ" در شهر میلان منتشر خواهد شد. محسن نامجو از چهره های خبرساز موسیقی ایران است.
آقای نامجو بیش از یک سال و نیم است که خارج از ایران زندگی می کند و آلبوم "آخ" اولین اثر اوست که خارج از کشور منتشر می شود.
همزمان با انتشار سی دی "آخ" کنسرتی در هشتم ماه اکتبر در کنسرواتوآر وردی شهر میلان از محسن نامجو برگزار خواهد شد.
این سی دی توسط موسسه هنری فابریکا که وابسته به تشکیلات بنتون است منتشر می شود.
محسن نامجو انتشار این سی دی و اجرای کنسرت موسیقی که قرار است در میلان برگزار شود را مدیون آشنایی با بابک پیامی می داند.
بابک پیامی کارگردان ایرانی مقیم کاناداست که چند سالی است در ایتالیا اقامت دارد. آقای پیامی مدیر هنری بخش سمعی بصری موسسه فابریکاست.
بابک پیامی سالهاست که همکاری هایی با مراکز فرهنگی اروپایی داشته و چند سالی هم در دانشگاه های آلمان به تدریس سینما مشغول بوده است.
او درباره آشنایی با محسن نامجو به فعالیت های فرهنگی اش در سالهای گذشته اشاره می کند و می گوید: "در این میان افتخار آشنایی با محسن نامجو را داشتم. هنرمندی ویژه از همه لحاظ. به نظر من محسن نامجو نه تنها در دنیای موسیقی نوآوری داشته بلکه در دنیای ادبیات موسیقی و شعر موسیقی هم نوآوری های ویژه و قابل توجهی داشته است. "
او در ادامه می افزاید: "از طریق این آشنایی به نوعی با هم برای تولید آلبوم جدید همکاری کردیم."
محسن نامجو نیز درباره آلبوم "آخ" و کنسرت جدیدش می گوید: "حال و هوای قطعاتم به غیر از یک قطعه دلا دیدی که اجرای تکنوازی اش را قبلا مردم شنیده اند و قطعه شمس که مصادف شد با حکمی که برایم صادر کردند. بنابراین همانطور که قول داده بودم قطعه شمس و الضحا در این سی دی هست."
او در ادامه گفت: "این سی دی مجموعه هشت قطعه دارد که صدادهی این آلبوم سنتی تر نسبت به کارهای قبلی ام است. فقط در سه یا چهار قطعه صدای درام و بیس را می شنویم. در بقیه قطعات آن چیزی که بیشتر شنیده می شود صدای سازهای ایرانی است."
نامجو را به تلفیق موسیقی سنتی و غربی و استفاده از اشعار شاعران ایرانی همراه با عبارت های خیابانی که گاهی متن های او را اعتراضی می کند می شناسند. سنت شکنی های محسن نامجو در موسیقی برایش دردسر ساز شد.
عباس سليمى، قاری قرآن، به طور شخصى از محسن نامجو به‌خاطر يكى از ترانه‌هاى او كه از طريق اينترنت در اختيار عموم قرار گرفته بود، به دادستان تهران شكايت كرد. دادگاه عمومى شهر تهران راى خود را در غياب محسن نامجو صادر و او را به پنج سال حبس تعزيرى محكوم کرد.
محسن نامجو در این رابطه می گوید: "جالب است مدارکی که آقای سلیمی به دادگاه تسلیم کرده منجر به صدور حکمی با عنوان شیطنت آمیز خواندن آیات قرآن شده است. حالا این جرم را دفتر حقوقی کجای دنیا می شود پیدا کرد؟ در حالیکه اعلام جرم ایشان به سرعت و به طور قانونی پی گیری می شود ولی همان قاضی سوال نمی کند این سی دی که در دادگاه به عنوان مدرک جرم ارائه شده از کجا آمده است؟"
آقای نامجو در ادامه گفت: "این سی دی کپی شده و کپی مصداق کار دزدی است. به همین راحتی. ولی هیچ کس قرار نیست چنین شکایتی را پی گیری کند. صادقانه بگویم من هم کاری به جز خندیدن به این ندارم. بگذریم که در پس این خنده چه می گذرد. در نهایت سعی می کنم آرامش خودم را حفظ کنم تا بتوانم بیشتر کاری را که دوست دارم (موسیقی) را انجام دهم."
اما تنها حکم پنج سال حبس تعزیری نیست که محسن نامجو را آزرده کرده است.
او می گوید: "من قبل از اینکه بخواهم راجع به این حکم اعتراضی بکنم از چند سال پیش می توانستم راجع به پخش غیر قانونی آثارم به مراجع قضایی اعتراض کنم. اگر اعتراض می کردم این جرم در دنیا جرمی شناخته شده است."
او در ادامه گفت: "قانونی به نام کپی رایت و حق مولف در ایران نه تنها درباره من که برای هیچ کس وجود ندارد."
مدت زیادی از خروج محسن نامجو در خارج از ایران نمی گذرد و او این تجربه یکسال و نیمه را تجربه خوبی می داند. اما آیا این خواننده سنت شکن قصد بازگشت به ایران را دارد؟
آقای نامجو می گوید: "من قطعا قصد بازگشت به ایران را دارم. زمانش را نمی دانم شاید چند سال دیگر. اما اگر زمانی برسد که دلم واقعا برای تمام آن چیزهایی که در ایران هست تنگ شود این اتفاقات و تبعاتی که برای من خواهد داشت برایم مهم نیست و برمی گردم."
اما بعد از اجرای کنسرت در شهر میلان ایتالیا محسن نامجو چه خواهد کرد.
محسن نامجو در این باره می گوید: "از اول پاییز آمریکا خواهم بود. علت رفتن به آمریکا هم دعوتی است که دانشگاه استنفورد از من داشته برای ارائه سه یا چهار تحقیق نظری درباره موسیقی ایران."
آلبوم "آخ" به زودی وارد بازار خواهد شد و در اختیار علاقه مندان به موسیقی محسن نامجو قرار خواهد گرفت.
http://www.bbc.co.uk/go/wsy/pub/email/ft/-/persian/iran/2009/09/090926_maf_iran_italia_mohsen_namjoo.shtml

۱۳۸۸ مهر ۴, شنبه

هشدار وزیر نفت در مورد کسری گاز در زمستان !


پيش‌بيني مي‌شود در زمان پيك مصرف گاز در زمستان امسال روزانه 200 ميليون متر مكعب كسري داشته باشيم كه به اين ترتيب تلاش شده با ذخيره‌سازي سوخت مايع بخشي از اين كسري جبران شود. مسعود ميركاظمي - وزير نفت - با بيان اين مطلب اظهار كرد: پيش از اين نيز در زمستان به دليل كسري گاز مجبور شده بوديم گازرساني به برخي از صنايع و نيروگاه‌ها را با محدوديت مواجه كرده و گازرساني به بخش خانگي را در اولويت قرار دهيم.
وي افزود: به اين منظور ذخيره‌سازي براي نيروگاه‌ها جهت استفاده از سوخت مايع آغاز شده است و اميدواريم مديريت مصرف به ويژه منازل مسكوني طوري انجام شود كه نياز به قطع گاز ساير بخش‌ها نباشد. او درباره تغييرات مديريتي با تاكيد بر شايسته‌سالاري توضيح داد: اگر افراد موجود در صنعت نفت شايستگي و توانمندي همكاري داشته باشند، به فعاليت خود ادامه خواهند داد و در غير اين صورت تغيير مي‌كنند. ميركاظمي با بيان اين‌كه ترجيح اين است كه از نيروهاي متخصص صنعت نفت استفاده شود، خاطرنشان كرد: البته به اين معنا نيست كه از توانايي افراد خازج از صنعت استفاده نكنيم. او با تاكيد بر نياز طرح جامع انرژي در كشور براي جلوگيري از اتلاف انرژي توضيح داد: به اين منظور لازم است در كنار سياست‌هاي قيمتي از سياست‌هاي غير قيمتي نيز كمك بگيريم. در اين زمينه كميته‌اي براي تنظيم طرح جامع با هدف مديريت بر تقاضا تشكيل شده كه بر اساس آن مي‌توانيم اهداف سند چشم‌انداز را محقق كنيم. در اين باره نحوه تامين و توزيع انرژي به طوري كه بيشترين بهره‌وري را داشته باشد، در برنامه است. او درباره راهكارهاي تعديل مصرف گاز با تاكيد بر سياست‌هاي قيمتي توضيح داد: اگر فقط توسعه ناوگان عمومي انجام شود، به دليل ترافيك موجود كارآيي مناسبي نخواهد داشت و به همين ترتيب اگر سياست‌هاي غير قيمتي ديگر به تنهايي انجام شود، مفيد نيست و بهتر است كه سياست‌هاي قيمتي و غير قيمتي به صورت همزمان اجرا شود. به گفته او براي نمونه با وجود يارانه سنگين در بخش سوخت همچنان هزينه جابجايي و ترانزيت در ايران بالاست؛ يا ملاحظه مي‌شود كه مصرف سرانه خودروهاي سنگين زياد است. از سوي ديگر در بخش توليد با وجود آن‌كه 60 درصد يارانه وارد اين بنگاه‌ها مي‌شود، همچنان تعرفه‌هاي آنها جزو پمج كشور نخست جهان است. به همين دليل لازم است سياست‌گذاري قيمتي با دقت بيشتري انجام شود. به گفته او در اين زمينه هدفمند كردن يارانه‌ها كمك مي‌كند تا با پرداخت يارانه مستقيم به مردم و منطقي كردن قيمت از اتلاف انرژي جلوگيري كنيم كه در كنار اين نياز به آموزش و فرهنگ‌سازي نيز وجود دارد. نگراني از وضعيت توليد گاز طي سه سال آينده وزير نفت با اشاره به نگراني خود از وضعيت توليد گاز طي سه سال آينده با توجه به آماده نبودن زيرساخت‌ها در بخش توسعه ميادين جديد گفت: اگر رشد مصرف همچون سال‌هاي گذشته 10 درصد در نظر گرفته شود، وضعيت سخت خواهد بود. او درباره حضور ايران در خط لوله نابوكو و تاثير آن در توسعه روابط تبادل انرژي در منطقه خاطرنشان كرد: حضور فعال در مجامع بين‌المللي و داشتن نقش محوري در منطقه جزو برنامه‌هاي اصلي من است. وي با بيان اين‌كه در توسعه صنعت نفت نگاه صرف به كشورهاي غربي را نمي‌پذيرم، يادآوري كرد: با توجه به توانمندي‌هاي موجود در كشورهاي شرق، آمريكاي لاتين و آفريقا و همچنين با توجه به محدوديت‌هاي موجود نبايد منحصرا به غرب توجه كنيم و بايد از دانش شرق بهره ببريم، زيرا در 50 سال گذشته حجم روابط تجاري، بانكي و پولي بيشتر با غرب بوده است. او درباره اختلاف نظر بانك مركزي و صنعت نفت در خصوص درآمدهاي ناشي از فروش نفت توضيح داد: اين موضوع در حال بررسي است. وي درباره واگذاري 40 درصد از سهام شركت گاز و پتروشيمي با بيان اين‌كه اجراي اصل 44 مي‌تواند تحول در اقتصاد كشور ايجاد كند، گفت: لازم است در نوع و شكل واگذاري‌ها با وزارت اقتصاد و دارايي هماهنگي‌هايي شود تا كمترين آسيب به توسعه وارد شود. به اين منظور امروز جلسه‌اي بين مديران صنعت نفت و وزارت اقتصاد و دارايي انجام خواهد شد. او درباره تاكيد رييس جمهور مبني بر واگذاري صنايع پتروشيمي به وزارت صنايع ومعادن با بيان اين‌كه صنعت نفت و گاز كشور نياز به تعامل بيشتري دارد، يادآوري كرد: در 101 سال گذشته بايد بپذيريم به ميزان لازم درگيري كافي بين صنعت نفت و صنايع مرتبط ديگر پيش نيامده و بايد اين هماهنگي‌ها بيشتر شود. وي پس از تاكيد تعامل وزارت نفت با صنايع ومعادن گفت: بايد بپذيريم اگر واگذاري‌ها در صنعت نفت كامل صورت گيرد و بخش پتروشيمي به شركت‌هاي خصوصي واگذار شود، در چنين صورتي بايد تشكل‌هاي قوي تشكيل دهند و خود نگران آينده اين صنعت باشند. هم اكنون درهم‌آميختگي بين صنايع بالادست، پايين‌دست، انتقال و توزيع وجود دارد كه آمادگي داريم از صنايع پايين‌دست خارج شويم. او ادامه داد: اگر پس از واگذاري شركت‌هاي پتروشيمي به بخش خصوصي بازار رقابت منفي شود، تنها وزارت نفت نبايد نگران شود، بلكه ساير صنايع و همچنين شركت‌هاي پتروشيمي نيز بايد نگران وضعيت باشند و در پي راه حل اقدام كنند.

روش هاي مختلف دم كردن قهوه


نوشيدني قهوه نوعي نوشيدني گرم است كه از دانه برشته شده قهوه كه از گياه قهوه بدست مي آيد، تهيه مي شود. اين نوع نوشيدني همچون چاي، جايگاه خاصي در انواع نوشيدني هاي گرم دارد. با اضافه نمودن مواد مختلف به نوشيدني قهوه و همچنين با روش هاي مختلف دم كردن آن، انواع متفاوتي از اين نوع نوشيدني را تهيه مي كنند.
روش هاي مختلف دم كردن قهوه
براي تهيه نوشيدني قهوه، قهوه را مي توان به صورت هاي مختلف دم كرد. تمام اين روش ها را به چهار دسته كلي تقسيم بندي نموده اند كه تفاوت اين روش ها تنها به اين نكته بستگي دارد كه چگونه آب را به قهوه اضافه مي كنند.
جوشاندن يكي از روش هاي قديمي دم كردن قهوه كه هنوز در خاور ميانه، آفريقاي شمالي، تركيه و يونان به كار مي رود، اين است كه قهوه را به همراه آب، داخل قوري مي ريزند و اجازه مي دهند كه آرام به جوش آيد. اين نوع قهوه را گاهي شيرين مصرف مي كنند. براي اين كارچند حبه قند داخل قوري مي ريزند و مي گذارند تا همراه قهوه به جوش آيد. گاهي به اين قهوه هل هم اضافه مي كنند.
قهوه ترك به اين روش تهيه مي شود. قهوه بدست آمده، نوشيدني غليظي است كه رويش كف دارد و پودر قهوه هم در ته فنجان، ته نشين شده است.
تحت فشار قرار دادن قهوه اسپرسو ، با تحت فشار قرار دادن آب داغ تهيه مي شود. اين روش براي تهيه انواع نوشيدني هاي قهوه به كار مي رود. قهوه اسپرسو طعم متمايزي داشته و به علاوه رويش ماده خامه مانندي جمع مي شود. در اين روش از نوعي قوري كه سه بخش دارد استفاده مي كنند. در قسمت پاييني، آب مي ريزند. پس از آن كه آب به جوش مي آيد، با فشار وارد قسمت مياني مي شود كه پودر قهوه در آن قسمت قرار دارد. در نهايت، نوشيدني قهوه در قسمت بالايي قوري جمع مي شود. معمولاً قوري را روي گاز مي گذارند تا عمليات تهيه قهوه صورت گيرد.
كمك گرفتن از نيروي جاذبه روشي ديگر براي تهيه ي نوشيدني قهوه، قرار دادن پودر قهوه داخل يك صافي است كه آب جوش قطره قطره روي قهوه مي چكد. طعم اين قهوه به ميزان آب و قهوه بسيار بستگي دارد. اما كلاً طعم قهوه اسپرسو از اين قهوه بهتر است. در اين روش با استفاده از نيروي جاذبه، آب از ميان پودر قهوه عبور مي كند و قهوه خوش طعمي را ايجاد مي نمايد. خيس كردن در اين روش از استوانه اي شيشه اي كه داراي پيستون صافي داري است استفاده مي كنند. قهوه و آب جوش در استوانه با هم مخلوط مي شوند (معمولاً به مدت چند دقيقه) قبل از آن كه پيستون كه به شكل فويل است، پايين بيايد. در اين هنگام نوشيدني قهوه در قسمت بالايي آماده ريختن است.
قهوه هاي كيسه اي نسبت به چاي كيسه اي كمياب ترند. اين امر به دليل آن است كه در تهيه ي قهوه كيسه اي بايد مقدار زيادي قهوه آسياب شده (نسبت به چاي به كار رفته در چاي كيسه اي) به كار برد كه از نظر اقتصادي براي توليد كنندگان اين محصولات، با صرفه نمي باشد.
در تمام اين روش ها از مخلوط آب جوش با قهوه آسياب شده (دانه قهوه اي كه برشته و آسياب شده است) استفاده مي شود. پودر قهوه يا پشت صافي باقي مي ماند يا همراه نوشيدني داخل فنجان ريخته مي شود. ميزان ريز بودن دانه قهوه بستگي به نوع نوشيدني دارد كه قرار است با آن تهيه شود. دستگاه هاي برقي تهيه قهوه، آب را جوش مي آورند و سپس مواد لازم را بدون اين كه لازم باشد انسان كمك زيادي كند، با هم مخلوط مي كنند. اين دستگاه ها بر اساس برنامه زمان بندي خاصي عمل مي كنند. افرادي كه در تهيه نوشيدني قهوه مهارت دارند، دانه هاي سبز قهوه خام و دم كردن آنها به روش سنتي را ترجيح مي دهند.
انواع نوشيدني قهوه :
قهوه تلخ: نوعي قهوه ي دم كرده است كه بدون شكر، شير و ديگر مواد افزودني مصرف مي شود.
شير قهوه: قهوه اي است كه پس از تهيه ي آن، شير و گاهي شكر اضافه مي كنند.
كاپوچينو: نوعي اسپرسو است كه با شير كف كرده و گاهي شكر و كاكائو تهيه مي شود.
قهوه معطر:
در برخي كشورها، به نوشيدني قهوه مواد مختلفي اضافه مي نمايند. شكلات يكي از مرسوم ترين اين مواد است كه يا روي قهوه آماده شده مي پاشند يا همراه با قهوه هنگام دم كردن، مخلوط مي كنند. البته از برخي ادويه جات از جمله دارچين، جوز هندي، هل و.. هم براي معطر نمودن قهوه استفاده مي كنند.
قهوه يوناني يا قهوه ترك:
اين نوع قهوه را با جوشاندن پودر بسيار ريز قهوه در آب تهيه مي كنند. اين نوع قهوه را داخل قوري مسي كه دسته بلندي دارد و سر آن باز است درست مي كنند. زماني كه قهوه را داخل فنجان مي ريزند، صافي نمي گذارند و بنابراين، پودر قهوه كه ديگر به تفاله قهوه تبديل شده است هم داخل فنجان مي ريزد. معمولاً فنجان را تا مدتي حركت نمي دهند تا اين پودر قهوه كاملاً ته نشين شود. گاهي به اين نوع قهوه ادويه و شكر هم اضافه مي كنند.
قهوه فوري :
قهوه فوري پودري است كه قابل حل شدن در آب يا شير مي باشد. اين نوع قهوه به روشي بسيار متفاوت از قهوه هايي كه در بالا در موردشان توضيح داده شد، تهيه مي شوند. البته اين نوع قهوه مسلماً طعم قهوه هايي كه براي درست كردن آنها زمان صرف مي شود، را ندارد. برخي اين نوشيدني را غير قابل تحمل به شمار مي آورند و بعضي عقيده دارند كه جانشين خوبي براي نوشيدني قهوه واقعي است. برخي هم اعتقاد دارند كه اين نوشيدني، اصلاً قهوه نيست و نوعي نوشيدني خاص خود مي باشد.
جنبه هاي اجتماعي نوشيدني قهوه كشورهاي آمريكا، آلمان و فنلاند به ترتيب، بيشترين ميزان مصرف قهوه را دارند. در كانادا و اروپا هم اين نوشيدني رايج است و بسياري از رستوران ها تخصص ويژه اي در تهيه ي اين نوشيدني دارند. در اين رستوران ها چاي، انواع ساندويچ، انواع كيك و كلوچه و ديگر انواع اسنك هم عرضه مي شود. افرادي كه اين نوشيدني را خيلي دوست دارند، معمولاً در پيك نيك ها و يا مسافرت ها قهوه را آماده نموده و داخل فلاسك كه تا مدتها آن را گرم نگه مي دارد با خود مي برند.
در برخي كشورها، مخصوصاً شمال فرانسه، نوشيدني قهوه جايگاه خاصي در عصرانه دارد. افراد، دوستان و افراد فاميل خود را به عصرانه دعوت مي كنند و به عنوان عصرانه، به آنها قهوه با كيك مي دهند. معمولاً اين كيك ها را خانم ها خود در خانه تهيه مي كنند. البته از قهوه در وعده صبحانه هم بسيار زياد استفاده مي كنند.
مواد محرك موجود در قهوه :
همان طور كه مي دانيد، قهوه داراي كافئين بوده كه نوعي ماده محرك محسوب مي شود. بنابراين معمولاً براي صبحانه و هنگام كار، از اين نوع نوشيدني استفاده مي كنند (چون كافئين خاصيت از بين بردن حالت خواب آلودگي دارد). دانش آموزان و دانشجويان هم در شب هاي امتحانات، از اين نوشيدني استفاده مي كنند كه قدرت تمركزشان بالا رود. كارمندان هم وقتي خسته مي شوند و احساس مي كنند كه براي ادامه كار ديگر انرژي ندارند، با خوردن يك فنجان قهوه انرژي خود را باز مي يابند.
قهوه بدون كافئين، نوعي قهوه است كه كافئين موجود در آن را با استفاده از آب يا يك حلال ديگر، مثلاً تري كلرو اتيلن گرفته اند.
قهوه به عنوان نوعي كود تفاله نوشيدني قهوه كود خوبي محسوب مي شود، چون ميزان نيتروژن آن بسيار بالاست. نيتروژن بخش عمده RNA و DNA و همچنين پروتئين را تشكيل مي دهد كه گياهان براي رشد خود، به اين مواد نياز اساسي دارند. پودر قهوه پتاسيم، فسفر و بسياري از مواد لازم براي رشد گياه را هم در بر مي گيرد.
بسياري از باغبان ها به اين نتيجه رسيده اند كه با اضافه كردن پودر قهوه به خاك، گل هاي رز بزرگ و خوشرنگ مي شوند.
خطر نوشيدن قهوه براي سلامتي كافئين موجود در قهوه مي تواند فرد مصرف كننده را معتاد كند يا احتمال خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي را افزايش دهد.
افرادي كه از اين نوشيدني زياد مصرف مي كنند، همگي نوعي حالت عصبي را پس از مصرف زياد قهوه بيان مي كنند. در سال هاي اخير، تحقيقات نشان داده اند كه مصرف چاي، به مراتب كم ضررتر و سالم تر از مصرف قهوه است.
البته چاي هم كافئين دارد، اما مقدار اين كافئين كمتر است.
تحقيقات مختلفي در زمينه ضررهاي نوشيدن قهوه صورت گرفته است. براي مثال، تحقيقي كه در فوريه سال 2003 م در كشور دانمارك بر روي 18.478 زن باردار كه ميزان مصرف قهوه آنها در دوران بارداري شان زياد بود صورت گرفت، نشان داد كه احتمال مرده به دنيا آمدن نوزاد در مادراني كه هنگام بارداري قهوه زياد مي نوشيدند (تقريبا 4 تا 7 فنجان در روز) بسيار بيشتر از مادراني است كه از اين نوشيدني خيلي كم استفاده مي كنند.
تحقيقي كه در سال 2004 انجام شد نشان داد كه مصرف بيش از يك فنجان قهوه در روز، سبب افزايش التهاب و حالت برافروختگي مي شود. در نتيجه اين حالت، مصرف قهوه تأثير مضاعفي بر عروق قلبي مي گذارد .
منبع : سايت رشد

نگاهي به تاريخچه برف پاک کن اتومبيل ها


آرامش در روزهاي باراني/ شهين محمدي
در طول تاريخ علم زنان بسياري بودند که همپاي مردان در آزمايشگاه ها حضور يافتند و با پوشيدن روپوش آزمايشگاه به انجام کارهاي زمخت و خشني پرداختند که در نگاه اول به نظر مي رسيد با طبع زنان سازگار نيست. در برخي موارد دستاوردهاي زنان در حوزه هاي فيزيک، شيمي و رياضي حتي چشمگيرتر از مردان بود. از اين بين حتي زناني به دريافت جايزه نوبل نائل شدند. با اين همه حضور زنان در بخش هاي فني و مهندسي کمرنگ تر بوده است. اما حتي برخي از زنان در اين حوزه نيز از خود توانايي ها نشان دادند. يکي از مخترعان برجسته تاريخ پرنس هانريش فون پروس بود که اختراعش به رغم سادگي ظاهري، اهميت فراواني در بسياري از وسايل نقليه دارد. فون پروس که به اتومبيل سواري بسيار علاقه مند بود، در روزهاي باراني با مشکل مواجه مي شد، شيشه باران خورده مانع از تماشاي محيط اطراف مي شد. در آن روزگار (سال هاي اوليه دهه 1900) رانندگان مجبور بودند از خودرو پياده شوند و شيشه جلويي را با دست تميز کنند و اين روش يعني استفاده از خودرو در روزهاي باراني غيرممکن است. بعدها برخي از توليد کنندگان خودرو براي مقابله با اين مشکل شيشه جلويي خودرو را دوتکه مي ساختند. رانندگان نيز هنگام باران بخش بالايي شيشه را برمي داشتند تا شيشه باران خورده مانع ديد نشود، اما اين همه، راه حل اساسي براي مشکل روزهاي باراني نبود.
اولين نمونه از برف پاک کن ها را آپجان (مخترع انگليسي) ساخت. طرح وي شامل يک بازوي پاک کننده بود که قابليت حرکت داشت و به سمت بالا و پايين شيشه حرکت مي کرد. اين طرح هم مثل همه طرح هاي اوليه ديگر عيب هايي داشت؛ از جمله اينکه فقط مي توانست بخشي از شيشه را تميز کند، طرز کار آن هم دستي بود. ماري اندرسون زني است که نام وي در تاريخچه ساخت برف پاک کن به چشم مي خورد. وي در سال 1903 طرحي را براي
برف پاک کن در امريکا به ثبت رساند. هرچند در آن سال بسياري از مردم با برف پاک کني که وي ابداع کرده بود، مخالف بودند و مدعي شدند حرکت برف پاک کن تمرکز راننده را برهم مي زند و به همين دليل ترجيح مي دادند در روزهاي باراني سر خود را از شيشه بغل بيرون بياورند، اما تنها 13 سال بعد برف پاک کن به يکي از اجزاي الزامي خودروها تبديل شد. هر چند امروزه بيشتر خودروها داراي دو تيغه برف پاک کن هستند، اما اولين بار در سال 1926 بود که روبرت بوش (توليدکننده لوازم الکتريکي) طرح جديدي را در اشتوتگارت عرضه کرد. در طرح وي دو برف پاک کن به طور همزمان توسط موتور الکتريکي به حرکت درمي آمد. طرح بوش را بسياري اولين گام در ساخت برف پاک کن هاي امروزي مي دانند. هر چند برخي خودروسازها براي تميز کردن کامل تر شيشه جلويي، تصميم گرفتند از سه تيغه برف پاک کن استفاده کنند، شرکت مرسدس بنز با عرضه خودروهايي که فقط يک تيغه برف پاک کن داشت، اما مي توانست به تمام بخش هاي شيشه دسترسي داشته باشد، تحولي در اين زمينه ايجاد کرد. سيستم تامين انرژي برف پاک کن ها هم از جمله مواردي است که طي تاريخ 100 ساله تکامل برف پاک کن ها به آرامي تغيير کرد. هر چند سيستم کارکرد برف پاک کن هاي قديمي تمام مکانيکي بود اما امروزه همه برف پاک کن ها موتورهاي الکتريکي دارند و بخش هاي مکانيکي وظيفه انتقال نيرو را از موتور به تيغه بر عهده دارند.
البته امروزه برخي از خودروهايي که به سيستم ترمز با فشار هوا مجهز هستند، از فشار هوا براي به حرکت درآوردن برف پاک کن استفاده مي کنند. در اين خودروها با باز شدن يک دريچه هواي فشرده وارد موتور مي شود و آن را به چرخش درمي آورد. پيش از اين نيز برخي از خودروها از برف پاک کن هاي خلأ يا برف پاک کن هاي هيدروليک استفاده مي کردند.
در نمونه هاي اوليه ماشين سيتروئن نيروي محرک برف پاک کن ها با يک سيستم کاملاً مکانيکي فراهم مي شد. براي اين کار تسمه يي نيروي محرک موتور را به تيغه هاي برف پاک کن منتقل مي کرد. براي کاهش هزينه ها همين سيستم سرعت سنج را هم فعال مي کرد، در نتيجه سرعت حرکت تيغه هاي برف پاک کن بسته به سرعت حرکت خودرو تغيير مي کرد. وقتي خودرو پشت چراغ قرمز توقف مي کرد، برف پاک کن ها هم از کار مي افتاد. البته روي داشبورد دسته يي نصب شده بود و راننده مي توانست تيغه ها را در اين مواقع با دست به حرکت درآورد.
البته پيش از اين برخي از خودروهاي گرانقيمت و تشريفاتي براي چراغ هاي جلو هم برف پاک کن ساخته بودند، اما امروزه ديگر اين چراغ ها برف پاک کن ندارند، در عوض چراغ هاي جلو را با استفاده از فشار آب تميز مي کنند.
البته امروزه با پيشرفت الکترونيک بسياري از تنظيم هاي خودروها به حسگرها واگذار شده است، از جمله تنظيم کارکرد برف پاک کن ها. حسگرهاي باران موجود در خودروهاي پيشرفته امروزي مي تواند بارش باران و حتي ميزان بارش باران را تشخيص دهد. در اين صورت برف پاک کن خودکار روشن مي شود و با شدت گرفتن باران بر سرعت حرکت برف پاک کن افزوده مي شود.
گفتني است به رغم آنچه ممکن است در نگاه اول به نظر برسد، بخشي از اختراع زنان در حوزه فناوري به ابداع ابزارهايي در خودروها مربوط مي شود، به عبارت ديگر خودرو فرصتي براي عرضه دستاوردهايشان فراهم آورد.
در سال 1923 در بولتن شماره هشت اداره زنان حدود 345 اختراع براي زنان ذکر شده است که حدود نيمي از اين اختراعات در حوزه حمل و نقل و 25 اختراع مربوط به چراغ هاي راهنمايي بود. از جمله اين اختراع ها مي توان به ساخت کاربراتور، کلاچ، استارتر الکترونيکي موتور و سيستم استارت اشاره کرد. در دهه 1930 هلن بلربارتلت عايق تازه يي براي شمع خودروها ساخت. وي که يک زمين شناس بود، با استفاده از دانش خود در زمينه نفت و مواد معدني، سراميک هايي از جنس آلومينا ساخت که در ساخت شمع خودرو کاربرد يافت. جالب آنکه اولين برف پاک کن خودکار را زني ديگر به نام شارلوت بريج وود ابداع کرد. وي که رئيس شرکت توليدي بريج وود در نيويورک بود، در سال 1917 نوع تازه يي از برف پاک کن ها را با نام تجاري استورم ابداع کرد، هر چند با موفقيت تجاري چنداني همراه نبود.
/اعتماد

حرف زدن با دست‌ها حافظه را تقویت می‌کند !


پژوهشگران آمریکایی دریافتند که استفاده از دست‌ها هنگام سخن گفتن، افکار و حافظه را تقویت کرده و به کودکان در یادگیری کمک می‌کند.به گزارش شبکه ایران، محققان دانشگاه‌های پیستبورگ و شیکاگو با بررسی 50 خانواده‌ای که کودکان کمتر از یکسال داشتند کشف کردند کودکانی که برای برقراری ارتباط با اعضای خانواده از دستها استفاده می‌کنند شاداب‌تر از سایر کودکان هستند.
در این بررسی مشخص شد که در مدت یک ساعت و نیم این کودکان توانستند از طریق حرکات دست 24 کلمه را بیان کنند درحالی که در همین مدت زمان، کودکانی که از حرکات دست استفاده نمی‌کردند تنها موفق شدند 13 واژه را بیان کنند.
به گفته این محققان، استفاده از دستها نه تنها برای بیان بهتر کلمات مفید است بلکه می‌تواند به یادگیری نیز کمک کند. همچنین فضای بیشتری را در اختیار حافظه قرار دهد و به کودک برای کسب توانایی‌های جدید یاری رساند.
براساس گزارش ساینس، این دانشمندان برای کسب این نتایج در آزمایش دیگری برای دو گروه از کودکان دبستانی یک سری تمرینات ریاضی را تجویز کردند. کودکان گروه اول می‌توانستند برای انجام محاسبات آزادانه از حرکات دست استفاده کنند اما از گروه دوم خواسته شد که از دستها استفاده نکنند.
به گزارش سلامت، نتایج این آزمایش نشان داد که گروه اول موفق شدند در مدت چند ثانیه تمام مسائل خود را حل کنند. "حرف زدن با دستها" در بسیاری از جوامع و فرهنگها یک عادت بد به شمار می‌رود درحالی که نتایج این تحقیقات حاکی از آن است که 70 تا 80 درصد از اطلاعات از طریق چشمها و بر پایه آنچه که فرد می‌بیند و شکل آن را تائید می‌کند به مغز می‌رسند. بنابراین دیدن حرکات دست می تواند به یادگیری کمک کند.

http://www.bazyab.ir/index.php?option=com_content&task=view&id=50500&Itemid=49

'خطر آلودگی به ویروس ایدز با واکسن کاهش یافت'محققان می گویند نتیجه آزمایش های آنها برای اولین بار نشان داده واکسنی جدید قادر است خطر آلودگی به ویروس اچ آوی وی را کاهش دهد.
این واکسن، که آمیخته ای از دو واکسن دیگر است، به شانزده هزار داوطلب زن و مرد در نقاطی از کشور تایلند داده شده است. این آزمایش بزرگترین آزمایشی است که تا کنون در ارتباط با تولید واکسنی برای مقابله با آلودگی به ویروس ایدز انجام گرفته است.
محققان در جریان آزمایش واکسن مذکور متوجه شدند که خطر آلودگی به ویروس اچ آی وی در میان داوطلبان حدود یک سوم کمتر شده است.
کارشناسان ایدز نتیجه این آزمایش ها را چشمگیر و کشفی بزرگ در عرصه علوم پزشکی توصیف کرده اند اما گفته اند که هنوز تولید واکسنی جهانی امکان پذیر نیست.
تحقیق جدید توسط ارتش آمریکا و دولت تایلند و طی هفت سال انجام گرفته است. هیچ یک از داوطلبان در زمان آغاز تحقیق به ویروس اچ آی وی - ویروسی که منجر به بیماری ایدز می شود - آلوده نبوده اند و بین هجده تا سی سال سن داشته اند.
دو واکسنی که آمیخته ای از آنها منجر به تهیه این واکسن شد، قبلا مورد آزمایش قرار گرفته و ثابت شده بود که به تنهایی هیچ تاثیری بر کاهش خطر آلودگی به ویروس ایدز ندارند.
در تحقیق مشترک هفت ساله ارتش آمریکا و دولت تایلند به نیمی از دواطلبان واکسن داده شد در حالی که به مابقی دارو نما داده شده است.
همچنین به کلیه داوطلبان این تحقیق در باره راه های اجتناب از رفتارهای پر خطر و احتمال انتقال بیماری ایدز آموزش داده شده است.
شرکت کنندگان در این تحقیق بزرگ برای سه سال، هر شش ماه مورد آزمایش ایدز قرار می گرفته اند.
نتیجه این آزمایش ها نشان داد که احتمال آلودگی به ویروس اچ آی وی در میان کسانی که واکسن شده اند، سی و یک و دو دهم درصد کمتر از کسانی بوده است که دارو نما مصرف کرده اند.
از میان گروهی که واکسن نشده بود، 74 نفر به ویروس اچ آی وی آلوده شدند در حالی که این آمار در میان گروهی که واکسن شده بود، 51 نفر بوده است.
واکسن جدید بر اساس ویروس اچ آی وی از نوع "B" و "E" تولید شده که در منطقه تایلند رایج است در حالی که ویروس اچ آی وی که در آفریقا شایع است عمدتا از نوع "C" است.
"دلگرم کننده"
دکتر ریچارد هورتون، ناشر نشریه پزشکی لانست می گوید: "نتیجه این آزمایش دلگرم کننده است. گرچه آمار کوچک و تفاوت میان افرادی که آلوده شده و آنهایی که آلوده نشده اند شاید تصادفی بوده است اما یافته جدید، اولین خبر مثبت در عرصه تولید واکسن ایدز در یک دهه گذشته است."
او گفت: "ما باید امیدوار اما محتاط باشیم. کشف جدید به آزمایش های مشابه و تحقیقات بیشتر نیاز دارد."
دکتر آنتونی فوچی، از موسسه ملی آمریکا در مورد بیماری های واگیردار و آلرژی گفت: "برای درک بهتر این که این واکسن چگونه خطر آلودگی به اچ آی وی را کاهش داده است، تحقیقات بیشتری لازم است اما نتیجه این تحقیق یقینا برای کسانی که در عرصه تولید واکسن ایدز فعالیت می کنند، دلگرم کننده است."
سازمان بهداشت جهانی و برنامه مبارزه با ایدز سازمان ملل متحد نتیجه به دست آمده از آزمایش این واکسن در تایلند را مورد ستایش قرار داده اند.
http://www.bbc.co.uk/go/wsy/pub/email/ft/-/persian/science/2009/09/090924_shr_aids_breakthrough.shtml

استفاده از نابینایان برای تشخیص زودرس سرطان پستان !


در یک پروژه‌ی تحقیقاتی در آلمان از زنان نابینا برای تشخیص سرطان پستان استفاده شده است. این روش تا کنون موفقیت‌آمیز بوده و حساسیت لامسه‌ی نابینایان جان بسیاری از بیماران را با تشخیص به‌هنگام نجات داده است.
سرطان پستان یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها نزد زنان است.
در آلمان سالانه ۵۷ هزار زن به این بیماری دچار می‌شوند. یک‌سوم از این زنان بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست می‌دهند.
تشخیص زودرس این بیماری از کلیدی‌ترین عواملی است که می‌تواند طول عمر و کیفیت زندگی بیمار را افزایش دهد.
برای تشخیص سرطان پستان انواع متدها و معاینات، از قبیل ماموگرافی و سونوگرافی وجود دارد. یکی از این متدها خودآزمایی توسط خود زنان است.
از زنان آلمانی خواسته می‌شود دست کم ماهی یک بار از طریق لمس از وجود یا عدم وجود توده در پستان‌های خود اطمینان حاصل کنند. همچنین زنان باید دو بار در سال توسط پزشک متخصص معاینه شوند.
پزشک تلاش می‌کند از طریق لمس پستان از وجود توده در آن آگاه شود. اما این روش از دقت لازمه برخوردار نیست.
استفاده از نابینایان برای افزایش دقت معاینه‌ی پستان
نابینایان به دلیل محرومیت از حس بینایی از دقت بیشتری در دیگر حواس خود، از جمله لامسه، برخوردارند.
این حقیقت دکتر فرانک هوفمن‌، متخصص زنان از دویس‌بورگ ‌آلمان، را بر آن داشت تا با به‌کارگیری زنان نابینا به معاینه‌ی بالینی بیماران دقت بیشتری ببخشد.
دستیاران نابینا پیش از شروع کار خود در کلینیک دکتر هوفمن یک دوره‌ی آموزشی ۹ ماهه را پشت سر می‌گذارنند. آنها در این دوره علاوه بر دروس تئوریک از آموزش عملی نیز برخوردار می‌شوند.
دروس تئوری، شامل آناتومی، روش‌های درمانی و تشخیصی پستان و آموزش ارتباط با بیماران است، در حالیکه در دوره‌‌ی عملی کارآموز با نحوه‌ی معاینه‌ی پستان آشنا می‌شود. از آنها خواسته می‌شود، با چسباندن نوار به پستان این عضو را به چهار قسمت تقسیم کنند تا دقت معاینه بالا برود.
پزشک متخصص زنان تنها چند دقیقه را صرف معاینه‌ی بیمار می‌کند. در حالیکه دستیاران نابینا نیم ساعت را صرف معاینه‌ی دقیق هر بیمار می‌کنند. همچنین به آنها آموزش داده می‌شود که پیش از شروع کار بیمار را آرام کرده و محیط اتاق معاینه را مطلوب و از نوری آرام‌بخش استفاده کنند.
پیش از شروع معاینه‌سئوال‌هایی از بیمار می‌شود، در زمینه‌های مختلف و از جمله در مورد اینکه آیا در خانواده‌و نزدیکان او سابقه‌ی سرطان پستان وجود دارد؟
"دستان کشف‌کننده"
دکتر هوفمن که این پروژه‌ی تحقیقاتی با عنوان "دستان کشف‌کننده" را چندین سال است به بوته‌ی آزمایش گذاشته معتقد است، باید در درجه‌ی اول به بیماران اطمینان داد که دستیار نابینا به خوبی یک پزشک متخصص معاینه می‌کند.
وی خاطرنشان می‌سازد که حتی در برخی موارد دستیاران نابینا مواردی را تشخیص داده‌اند که از چشم پزشک پنهان مانده است. در یک مورد یکی از این دستیاران تغییری میلی‌متری را در بافت پستان تشخیص داد. این نکته بخصوص در معاینه‌ی بیماران جوان اهمیت دارد. برای اینکه ماموگرافی معمولا برای جوان‌ها تجویز نمی‌شود.
در آلمان ماموگرافی را برای زنان بالاتر از ۵۰ سال هر دو سال یک بار توصیه می‌کنند که رایگان است.
این موضوع از آن رو حائز اهمیت است که سرطان پستان در جوان‌ها نیز رو به افزایش گذاشته است.
از اینها گذشته استفاده از نابینایان در معاینه‌ی پستان بخصوص در کشورهای کمتر توسعه‌یافته قابل توصیه است، چرا که این کشورها در مقایسه با اروپا از تجهیزات کمتری برخوردارند. همچنین این کار باعث ایجاد فرصت شغلی برای زنان نابینا خواهد شد.
نویسنده: فریبا والیات
تحریریه: عباس کوشک جلالی

۱۳۸۸ مهر ۲, پنجشنبه

بهترین راه برای كشتن پشه ها !


بهار امسال به ویژه در نیمه شرقی كشور آمریكا با بارندگی‌های سنگین و بی‌سابقه بسیار مرطوب همراه بود و این آب و هوا اوج فعالیت و تكثیر پشه‌ها است كه بسیار هم آزار دهنده هستند.
جینین دورتی، حشره شناسی از ایالت مریلند آمریكا در این باره می‌گوید: در این هوای مرطوب، تخم‌های پشه ها بیشتر می‌شود و پیدا كردن راهی برای كشتن آنها دغدغه‌ انسان می‌شود.
وی می‌گوید با وجودی كه برخی از حشره كشه‌ها یا پشه‌بندها حتی از حد طبیعی هم پیشرفته تر هستند و كارایی نسبتا خوبی دارند، اما باز هم با زیاد شدن تعداد پشه‌ها خلاصی از آنها امكان پذیر نیست و این راهها هم 100 درصد جواب نمی‌دهند؛ پس بهترین راه برای كشتنبهترین راه برای كشتن سمج چیست؟
جیم براسئور ــ استاد دینامیك‌ سیالات در دانشگاه «پن» ــ با مطالعه روی رفتار این حشره دریافته است كه بهترین راه برای كشتن آن ضربه زدن و حمله به آن از دو طرف به جای یك طرف است.
وقتی شما با یك دست اقدام به كشتن پشه می‌كنید، جریان هوا در اطراف آن به طوری ایجاد می‌شود كه حشره را به اطراف پرت می‌كند، در حالی كه اگر با دو دست این كار را انجام دهید، این اتفاق نمی‌افتد و پشه به دام می‌افتد.
از آنجا كه پشه‌ها كوچك و سبك هستند به راحتی با جریان باد منتقل می شوند، مگر این كه كاملا در مركز دو دست قرار بگیرد و راهی برای گریز نداشته باشد.
پروفسور براسئور با بررسی جریان آب در هنگام وارد كردن ضربه با یك دست و با دو دست به این نتیجه رسیده است.یك راه كار دیگر، قرار دادن پشه بین یك دست و یك سطح صاف است، در این صورت نیز جریان هوا در این بین مسدود می‌شود و یك منطقه مهم برای به دام انداختن پشه ایجاد می‌كند.
محققان معتقدند با دانستن این مكانیسم‌های حركت و جریانی می‌توان به تكنیك‌های جدید و مؤثرتری برای راحت شدن از شر نیش دردناك و آزار دهنده پشه‌ها دست پیدا كرد.
isna.ir

بهترین لحظات زندگی از نگاه چارلی چاپلینTo fall in love عاشق شدن
To laugh until it hurts your stomach.آنقدر بخندی که دلت درد بگیره
To find mails by the thousands when you return from a vacation.. بعد از اینکه از مسافرت برگشتی ببینی هزار تا نامه داری
To go for a vacation to some pretty place. برای مسافرت به یک جای خوشگل بری
To listen to your favorite song in the radio. به آهنگ مورد علاقت از رادیو گوش بدی
To go to bed and to listen while it rains outside. به رختخواب بری و به صدای بارش بارون گوش بدی
To leave the Shower and find that the towel is warm از حموم که اومدی بیرون ببینی حو له ات گرمه !
To clear your last exam. آخرین امتحانت رو پاس کنی
To receive a call from someone, you don't see a lot, but you want to. کسی که معمولا زیاد نمی بینیش ولی دلت می خواد ببینیش بهت تلفن کنه
To find money in a pant that you haven't used since last year. توی شلواری که تو سال گذشته ازش استفاده نمی کردی پول پیدا کنی
To laugh at yourself looking at mirror, making faces. برای خودت تو آینه شکلک در بیاری و بهش بخندی !!!
Calls at midnight that last for hours. تلفن نیمه شب داشته باشی که ساعتها هم طول بکشه
To laugh without a reason. بدون دلیل بخندی
To accidentally hear somebody say something good about you. بطور تصادفی بشنوی که یک نفر داره از شما تعریف می کنه
To wake up and realize it is still possible to sleep for a couple of hours. از خواب پاشی و ببینی که چند ساعت دیگه هم می تونی بخوابی !
To hear a song that makes you remember a special person. آهنگی رو گوش کنی که شخص خاصی رو به یاد شما می یاره
To be part of a team. عضو یک تیم باشی
To watch the sunset from the hill top. از بالای تپه به غروب خورشید نگاه کنی
To make new friends. دوستای جدید پیدا کنی
To feel butterflies! In the stomach every time that you see that person. وقتی "اونو" میبینی دلت هری بریزه پایین !
To pass time with your best friends. لحظات خوبی رو با دوستانت سپری کنی
To see people that you like, feeling happy.کسانی رو که دوستشون داری رو خوشحال ببینی
See an old friend again and to feel that the things have not changed. یه دوست قدیمی رو دوباره ببینید و ببینید که فرقی نکرده
To take an evening walk along the beach. عصر که شد کنار ساحل قدم بزنی
To have somebody tell you that he/she loves you. یکی رو داشته باشی که بدونید دوستت داره
To laugh .......laugh. ........and laugh ...... remembering stupid things done with stupid friends.یادت بیاد که دوستای احمقت چه کارهای احمقانه ای کردند و بخندی و بخندی و
....... باز هم بخندی
These are the best moments of life.... اینها بهترین لحظه‌های زندگی هستند
Let us learn to cherish them. قدرشون روبدونیم
"Life is not a problem to be solved, but a gift to be enjoyed" زندگی یک مشکل نیست که باید حلش کرد بلکه یک هدیه است که باید ازش لذت برد
وقتي زندگي 100 دليل براي گريه كردن به تو نشان ميده تو 1000 دليل براي خنديدن به اون نشون بده. (چارلي چاپلين)

۱۳۸۸ مهر ۱, چهارشنبه

کشت برنج بي نياز از پختن !


دانشمندان هندي ادعا کردند گونه اي برنج را توليد کرده اند که " آماده براي خوردن " است و در مکان هايي با دما و رطوبت زياد کشت مي شود.
به گزارش جام جم آنلاين و به نقل از واحدمرکزي خبر ، دکتر پاتان مومار آديا مدير موسسه تحقيقات مرکزي برنج در ايالت شرقي اوديسا به شبکه تلويزيوني خصوصي اِن دي تي وي گفت: اين نوع برنج فقط بايد در آب پاکيزه و قابل شرب خيس شود و بعد براي خوردن آماده است.
دانشمندان هندي گفتند رشد اين نوع برنج يکصد و چهل و پنج روز طول مي کشد و چهار تا پنج تن در هر هکتار محصول مي دهد.

۱۳۸۸ شهریور ۳۱, سه‌شنبه

آگهی جذب سرمایه !


در آمریکا به طرز لباس پوشیدن و وضع ظاهری افراد نقش بسزایی در قضاوت اطرافیان دارد ، سالها پیش عکسی را که در زیر مشاهده مینمایید انتشار یافت و گفته شده بود که این یازده نفر قصد راه اندازی یک شرکت را دارند و از علاقمندان به سرمایه گذاری خواسته بودند در صورت تمایل از یک دلار تا یک میلیون دلار میتوانند در این شرکت سرمایه گذاری نمایند ولی پس از گذشت یک سال حتی یک نفر هم حاضر به سرمایه گذاری در این شرکت در شرف تاسیس نشد به نظر شما آیا شرکتی که این افراد تاسیس کرده اند به موفقیتی دست خواهد یافت ؟
جالب است بدانید این عکس چند وقت پیش در اینترنت توسط مالکین شرکت منتشر گردید ، این عکس که مربوط به دهه هشتاد میباشد موسسین بزرگترین و پولدارترین شرکت جهان یعنی مایکروسافت را نشان میدهد ، نفر سمت چپ در پائین ترین ردیف متعلق به ثروتمندترین فرد جهان یعنی بیل گیتس در نوجوانی است

نکاتی راجع به تخم


آیا مصرف تخم مرغ برای كاهش وزن، برای سلامتی مضر است؟ در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم.
طبق مقاله ای منتشر شده در نشریه اینترنتی Risk Analysis،مطالعات جدید نشان میدهند كه خوردن روزی یك عدد تخم مرغ،تنها علت كمتر از یك درصد از بیماری های قلبی است.این پژوهش نشان میدهد باورهای غلط،كه بیان میكنند تخم مرغ برای قلب مضر است،غیر واقعی و غیر علمی اند.محققان در این پژوهش فاكتورهای مختلفی را در نظر گرفتند.آنها سهم عواملی مثل سیگاری بودن یا نبودن افراد،چاقی و لاغری،رژیم غذایی و شرایطی كه در نتیجه شیوه زندگی عمومی انسان، جدا از ویژگی های فردی بوجود می آید را 30 تا 40 درصد در بروز خطر ابتلا به بیماری قلبی در نظر گرفتند كه میزان این خطر در مردان نسبت به زنان بیشتر است.عوامل دیگر ایجاد كننده بیماری های قلبی،كه قابل درمان هستند مثل دیابت و فشار خون بالا، 60 تا 70 درصد را در برمیگیرند.با این توصیف،به نظر نمی آید كه روزی یك تخم مرغ تهدید كننده باشد.در مورد اینكه "اگر بخواهید قلب سالمی داشته باشید تخم مرغ نخورید"، مطالب بسیاری در رسانه ها منتشر میشود.حقیقت این است كه اگر خواهان قلبی سالم هستید،به جای اینكه نگران تخم مرغ باشید،توجه خود را به خطرات استرس (به خصوص استرس طولانی مدت)،نداشتن فعالیت فیزیكی و رژیم غذایی نامناسب (مثل رژیم هایی كه سرشار از فست فودها هستند و شامل میوه و سبزی نمی شوند) جلب كنید.این مطالعه نشان میدهد كه افراد بالغ و سالم میتوانند با خیالی راحت تخم مرغ مصرف كنند و نگران تهدید های بیماری های قلبی نباشند.همچنین محققان یادآوری میكنند كه آنها اثرات مفید تخم مرغ را در نظر نگرفته اند، از این رو شاید تخم مرغ نه تنها ضرری نداشته باشد، بلكه خطر بروز بیماری های قلبی را كاهش نیز بدهد.
تخم مرغ چه چیزی دارد كه ممكن است برای قلب مفید باشد؟تخم مرغ حاوی ماده ای مغذی است به نام كولین.این ماده محلول در آب است و در طبقه بندی ها در گروه ویتامین های ب قرار میگیرد.همچنین تخم مرغ دارای بتائین است كه ماده ای مرتبط با كولین است.این دو ماده با غلظت های پایین هوموسیستئین (یكی از انواع آمینو اسیدها كه به بیماری های قلبی و عروقی مرتبط است) در تعامل هستند.غلظت هوموسیستئین در بدن باید در حد پایین نگه داشته شود،زیرا غلظت های بالای آن باعث بروز تورم های مدت دار میشود.پدیده ای كه در ایجاد بیماری های قلبی،آلزایمر و جنون دخالت دارد.درمان هوموسیستئین بالا معمولا با تجویز روزانه حداكثر یك گرم فولیك اسید (از گروه ویتامین های ب) صورت میگیرد ولی باید توجه داشت كه مصرف بیش از یك گرم فولیك اسید در روز ممكن است باعث بروز كمبود ویتامین B12 شود.تخم مرغ سرشار از پروتئین هایی است كه از نظر تغذیه ای ارزش زیادی دارند.در حقیقت تخم مرغ بهترین منبع برای دریافت پروتئین های متنوع و لازم برای بدن است.* تخم مرغ 13 نوع ویتامین/ماده معدنی ضروری شامل ریبوفلاوین،از ویتامین های گروه ب كه وجود آن برای تبدیل شدن غذا به انرژی ضروری است، را در بر میگیرد.همچنین تخم مرغ حاوی ویتامین D، ویتامینی محلول در آب كه در رژیم غذایی بسیاری از افراد وجود ندارد، است.* افرادی كه به اضافه وزن یا دیابت و یا هر دو مبتلا هستند،در معرض ابتلا به كمبود ویتامین D هستند.* تخم مرغ احساس سیری را در انسان بوجود می آورد.به این صورت كه باعث ترشح هورمونی به نام PPY می شود. این هورمون در مواقعی كه غذای پر از پروتئین صرف شده است، تولید شده و مغز با وادار به صدور فرمان سیری می كند.* اگر میخواهید وزن كم كنید، میتوانید تخم مرغ آب پز استفاده كنید.زیرا هم باعث سیر شدن شما خواهد شد و هم فقط شامل 75 كالری انرژی است. * ترجیحا از تخم مرغ های امگا-3 استفاده كنید.مثل تخم مرغ های محلی كه توسط مرغ هایی تولید شده اند كه به طور طبیعی رشد كرده اند نه با هورمون.
* اگر میخواهید چربی ها را از رژیم غذاییتان حذف كنید ( در واقع مقدار چربی مصرفیتان را كاهش دهید نه اینكه به طور كامل از مصرف چربی خودداری كنید)،میتوانید سفیدی تخم مرغ را مصرف كرده و زردی آن را كنار بگذارید.تمام پروتئین های تخم مرغ در سفیدی آن یافت میشوند و همینطور تمام (تقریبا) چربی های تخم مرغ در زردی آن.به هر حال این مطالعه نشان میدهد كه حتی زردی تخم مرغ هم نه تنها اثر منفی بر سلامت ندارد، بلكه منبعی مناسب برای پروتئین،در این وضعیت اقتصادی نابسامان نیز محسوب می شوند!
نتیجه اینكه: در مصرف تخم مرغ سخت گیری نكنید.مگر اینكه پزشك یا متخصص تغذیه مصرف آن را برایتان ممنوع كرده باشد.
www.seemorgh.com/health

استخر روی پشت بام !


این استخر روی پشت بام یک هتل 11 طبقه در دالاس، تگزاس ساخته شده است. حدود 2 متر از این استخر در آسمان معلق است.

فیلم 'در باره الی' نماینده سینمای ایران در اسکارهیئت معرفی فیلم برگزیده ایرانی به آکادمی علوم و هنرهای سینمایی که جایزه اش به اسکار مشهور است، فیلم "در باره الی" را به عنوان نماینده ایران در اسکار معرفی کرد.
این هیئت از میان چهار فیلم پیشنهادی، فیلم "در باره الی" را به عنوان نماینده سینمای ایران برای شرکت در بخش بهترین فیلم زبان خارجی در مراسم جوایز اسکار معرفی کرد.
پیش از این هیئت معرفی فیلم برگزیده ایرانی به اسکار، چهار فیلم "بی پولی" ساخته حمید نعمت‌الله،"بیست"ساخته عبدالرضا کاهانی، "تردید" ساخته واروژ کریم مسیحی و "درباره الی" ساخته اصغر فرهادی را از میان یازده فیلم انتخاب کرده بود.
هیئت معرفی فیلم به اسکار، اعلام کرده که "با توجه به شایستگی های فیلم آخر آقای فرهادی به لحاظ ساختار، مضمون و تکنیک و همچینن موفقیت آن در سطوح بین ملی و بین المللی و امکان پخش مناسب در آمریکای شمالی "در باره الی" را به اتفاق آرا برای رقابت در بخش اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان انتخاب کرده است."
اعضای این هیئت را کمال تبریزی، ایرج تقی‌پور، محمد داودی، مرتضی رزاق کریمی، جمال ساداتیان، کیانوش عیاری، علی معلم و امیر اسفندیاری تشکیل می دهند.
فیلم "در باره الی" سال گذشته بعد از حضور گلیشفته فراهانی، بازیگر این فیلم در فیلمی هالیوودی جنجال برانگیز شد به طوری که پای برخی مقامات دولتی برای شرکت این فیلم در جشنواره فجر به میان آمد و سرانجام این فیلم در جشنواره فیلم فجر به نمایش در آمد و جوایزی نیز گرفت.
در فیلم "در باره الی" علاوه بر خانم فراهانی، ترانه علیدوستی، شهاب حسینی، مریلا زارعی، رعنا آزادی ور، احمدی مهرانفر، صابر ابر و مانی حقیقی بازی می کنند و موضوع آن سفر گروهی از دوستان به شمال است.
در جمع این گروه یک نفر بعد از سالها اقامت در آلمان به ایران بازگشته و بعد از جدایی از همسر آلمانی اش می خواهد با زنی ایرانی ازدواج کند. دوستان قدیمی این فرد سفری به شمال انجام می دهند و در این سفر از دختری به نام الی نیز دعوت می کنند تا در این سفر همراه آنها باشد، در دومین روز سفر، الی ناگهان ناپدید می شود و ماجرا برای یافتن وی ادامه می یابد.
فیلم در باره الی، چهارمین فیلم اصغر فرهادی است. آقای فرهادی پیش از این فیلمهای "رقص در غبار"، "شهر زیبا" و "چهارشنبه سوری" را کارگردانی کرده است.
این فیلم در جشنواره متعددی شرکت داشته و جایزه خرس طلایی بهترین کارگردانی جشنواره برلین و جایزه فیلم برگزیده جشنواره ترایبکا را از آن خود کرده است.
سال گذشته فیلم "آواز گنجشک ها" ساخته مجید مجیدی به آکادمی معرفی شد. تاکنون چهار فیلم از این کارگردان نماینده سینمای ایران برای حضور در جوایز اسکار بوده اند.
ایران از سال ۱۳۷۳ تقریبا به طور مرتب نماینده ای به اسکار معرفی کرده است. اما در این مدت فقط فیلم "بچه های آسمان" ساخته مجید مجیدی توانست به جمع پنج فیلم نامزد دریافت اسکار این بخش راه پیدا کند.
"زیر درختان زیتون"(عباس کیارستمی)، "بادکنک سفید" (جعفر پناهی)، "گبه" (محسن مخملباف)، "رنگ خدا" (مجید مجیدی)، "زمانی برای مستی اسبها" (بهمن قبادی)، "باران" (مجید مجیدی)، "من ترانه ۱۵ سال دارم" (رسول صدرعاملی)، "نفس عمیق" (پرویز شهبازی‏)، "لاک‌پشتها هم پرواز می‌کنند" (بهمن قبادی)، "میم، مثل مادر" (رسول ملاقلی پور)، "خیلی دور خیلی نزدیک" (رضا میرکریمی) و "کافه ترانزیت" از کامبوزیا پرتوی از جمله فیلم هایی هستند که در سال های گذشته به اسکار معرفی شده اند.
مهلت ارسال فیلم برای حضور در بخش اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی اول اکتبر به پایان می رسد و هشتاد و دومین دوره اسکار در ماه مارس سال آینده میلادی برگزار می شود.
http://www.bbc.co.uk/go/wsy/pub/email/ft/-/persian/arts/2009/09/090920_ka_oscar_iran_movies.shtml

۱۳۸۸ شهریور ۳۰, دوشنبه

کامپیوتر بادی !- پژوهشگران با استفاده از خلا و جریان هوا به جای صفر و یک، رایانه‌ای ساخته‌اند که با هوا کار می‌کند. قرار است این رایانه بادی (!) برای محاسبات ریزسیالات در آزمایشگاه‌ها استفاده شود.
مجید جویا: برای انجام محاسبات پیچیده، راه‌های زیادی به غیر از استفاده از یک کامپیوتر الکترونیک استاندارد وجود دارد، ولی به تازگی به فهرست طولانی ماشین‌های محاسبه عجیب و غریب، یک مورد جدید اضافه شده که محاسبات خود را به جای سیلیکون، بر روی هوا انجام می‌دهد.
به گزارش نیوساینتیست، مجموعه پیچیده‌ای از کانال‌ها و سوپاپ‌ها که توسط مینسونگ ری و مارک بارنز از دانشگاه میشیگان طراحی و ساخته شده‌اند، سیگنال‌های دو-دویی را به روش عجیبی پردازش می‌کند: برای نمایش حالت صفر هوا را از لوله‌ها بیرون می‌کشد و برای حالت یک، لوله را از هوا پر می‌کند. زنجیره‌ای از چنین صفر و یک‌هایی از میان کانال‌های پردازنده جریان می‌یابد و شیرهای هوا، جریان سیگنال‌ها را از میان این کانال‌ها کنترل می‌کنند.
کامپیوتر سوپاپیهر شیر هوا با تغییر فشار هوا در محفظه کوچکی که زیر کانال هوا قرار دارد، کنترل می‌شود و با یک غشای ضد نشت و انعطاف‌پذیر از باقی مدار جدا می‌شود. هنگامی که محفظه پایینی با هوا پر شد، غشا به بالا فشار می‌آورد و شیر را می‌بندد، و به این ترتیب از عبور سیگنال دو-دویی از یکی از اتصالات این پردازنده جلوگیری می‌کند.
بیرون کشیدن هوا از محفظه، غشا را به پایین می‌کشد و سبب می‌شود که شیر باز شود و سیگنال از این اتصال عبور کند.
این دو محقق، از کانال‌های قابل کنترل با شیر برای ایجاد مجموعه متنوعی از گیت‌های منطقی، فلیپ فلاپ و شیفت رجیستر استفاده کردند، و آنها را به هم متصل کردند تا یک ریز پردازنده 8 بیتی بسازند. این امر بدین معنا است که طولانی‌ترین مجموعه اطلاعاتی که این دستگاه می‌تواند پردازش کند، تنها از 8 بیت تشکیل شده است، مانند پردازنده‌های مورد استفاده در دستگاه‌های دهه 80 قرن گذشته میلادی، دستگاه‌هایی مانند نینتندو.
قسمت جالب این دستگاه این است که می‌توان مولفه‌های پنوماتیک آن را در حال کار مشاهده کرد، چون که غشاها هنگامی که به پایین کشیده می‌شوند، عکس‌العمل شدیدی نشان می‌دهند.
کمک در آزمایشگاهولی این ریزپردازنده هوایی فاصله خیلی زیادی تا تبدیل شدن به یک ماشین محاسبه جدی دارد، این چیزی است که خود ری و بارنز هم به آن اذعان دارند: این دستگاه توانایی بالقوه ارتقای سطح دستگاه‌های «آزمایشگاه روی یک تراشه» را دارد، دستگاه‌هایی که بتوانند آزمایش‌های شیمیایی پیچیده را خودکار انجام دهند و توانایی تشخیص بیماری‌ها، نمونه‌گیری از دی.ان.ای و دیگر امور آزمایشگاهی را بهبود ببخشند.
به گفته این گروه محققین دانشگاه میشیگان، این دستگاه‌های ریزسیالاتی جیبی هنوز کاربرد عملی زیادی ندارند، شاید به این‌دلیل که آنها نیاز به تعداد زیادی از مولفه‌های حجیم و غیر الکترونیکی دارند که عملکرد آنها را کنترل کنند.
استفاده از مدارهای منطقی، راهی است برای این‌که بخش زیادی از این اقدامات کنترلی را به روی تراشه منتقل کرد و در نتیجه هزینه‌ها را کاهش داد. ولی بارنز به این نکته اشاره می‌کند که خیلی از سیستم‌های سیالاتی هیچ مولفه الکترونیکی ندارند و به این دلیل، اضافه کردن شیرهای استاندارد الکترونیکی به دستگاه، نیاز به یک فرایند جدید تولید را به میان خواهد آورد.
او می‌گوید: «خیلی از سیستم‌های ریز سیالاتی از سوپاپ‌های پنوماتیک برای کنترل جریان مایع استفاده می‌کنند، در نتیجه اضافه کردن مدارهای کنترل پنوماتیک می‌تواند به نسبت ارزان و ساده باشد».
به رغم این که این دستگاه هنوز نیاز به یک منبع خلا خارجی دارد تا بتواند عمل کند، حجم ریز پردازنده به حدی کم است که خلا مورد نیاز را می‌توان با استفاده از یک پمپ دستی تولید کرد.
رویکرد چند وجهیاندرو دی‌ملو، متخصص ریز سیالات در امپریال کالج لندن فکر می‌کند که ساده‌سازی این روش کار می‌تواند به ساخت دستگاه‌های ریز سیالاتی مفیدی برای کشورهای در حال توسعه منجر شود. او می‌گوید: «این واقعیت که شما می‌توانید خلا مورد نیاز را با یک پمپ دستی تولید کنید به این معنی است که این دستگاه‌ها توان کمی را مصرف می‌کنند، و برای جاهای دور افتاده مناسبند».
با این حال، به نظر نمی‌رسد که این دستگاه استفاده زیادی در خارج از محدوده ریز سیالات پیدا کند؛ سیگنال‌های «هوا» یا «خلا» در مقایسه با جریان بسیار سریع الکترون‌ها در یک مدار استاندارد سیلیکونی خیلی کند است. هر چند بارنز به دنبال راه حلی برای این مشکل هم می‌گردد، او می‌گوید: «کوچک شدن دستگاه به این معنی خواهد بود که سیگنال‌ها مسافت کمتری را طی می‌کنند و در نتیجه سرعت بالاتری خواهند داشت».

۱۳۸۸ شهریور ۲۹, یکشنبه

تلفن همراه فراموشي مي‌آورداستفاده از تلفن همراه در دانش‌آموزان موجب خواب، فرموشي، سردرد و افسردگي خواهد شد.
به گزارش فارس، در چندين سال گذشته تلفن همراه به اندازه كنوني در دست جوانان و نوجوانان به راحتي ديده نمي‌شد بلكه بخشي از مردم توانايي استفاده و خريداري از آن را داشتند.
تلفن همراه علاوه بر نكات مثبت داراي عوارضي نيز است كه افراد جامعه براي استفاده از آن بايد به مضرات آن نيز توجه كنند.عوارض به اثبات رسيده از امواج تلفن همراه شامل افزايش احتمال ايجاد و گسترش غده‌هاي سرطاني در مغز، عصب شنوايي و غده بزاقي بناگوش، افزايش آسيب‌پذيري بدن در برابر عوامل بيماري‌زا، افزايش احتمال ابتلا‌ به آلزايمر، پارگي رشتهDNA و بروز مشكلات توارثي و ژنتيكي و همچنين ايجاد سرطان كه به علت درگيريDNA به نسل‌هاي بعدي هم منتقل مي‌شود، است.
از نكات عملي براي كاهش عوارض تلفن همراه بر بدن مي‌توان به قرار دادن تلفن همراه در فاصله حداقل يك متري در موارد عدم استفاده، مكالمه با تلفن همراه در فضاي باز و حداكثر به مدت يك دقيقه، گذاشتن تلفن همراه در كيف و در بهترين حالت وضعيت خاموش در موارد عدم استفاده از آن، عدم استفاده همزمان تلفن همراه با وسايلي نظير مايكروفر، رايانه و مصرف برخي داروها به دليل تشديد اثرات سوء‌امواج تلفن همراه، قرار ندادن تلفن همراه در كمر به منظور پيشگيري از آسيب‌هاي وارده به دستگاه تناسلي، محدود شدن شديد كاربرد تلفن همراه در كودكان و نوجوانان زير 16 سال، اشاره كرد.

۱۳۸۸ شهریور ۲۸, شنبه

فيس بوک و 300 ميليون كاربر


شبکه اجتماعي فيس بوک که اکنون به بزرگترين شبکه اجتماعي جهان تبديل شده است، اعلام کرد: تعداد کاربران فعال اين شبکه در سراسر جهان به 300 ميليون نفر رسيده است.
فيس بوك بزرگترين شبکه اجتماعي جهان به تازگي وسيعتر شده و اعلام کرده است از سرتاسر جهان ماهانه در حدود 300 ميليون کاربر در آن به فعاليت مي پردازند.
اين شبکه در عين حال اعلام کرد درآمدزايي را بر اساس برنامه هايش آغاز کرده است.
اين در حالي است که اين شرکت به هيچ وجه انتظار نداشت قبل از سال 2010 بهره برداري مالي خود را آغاز کند.
مارک زاکربرگ بنيانگذار شبکه فيس بوک در اين باره مي گويد: اين پيشرفت براي ما از اهميت زيادي برخوردار است زيرا نشان مي دهد فيس بوک مي تواند خدمات قدرتمند و مستقلي را براي مدت زماني طولاني ارائه کند. ما در مسير خود براي ساخت فيس بوک به شکلي با دوام و مقاوم موفق شده ايم و در حال نزديک شدن به هدف اصلي خود يعني اتصال دادن تمامي افراد جهان به يکديگر هستيم.
شبکه فيس بوک در جولاي 2009 موفق شد رکوردي را با 250 ميليون کاربر به ثبت برساند و پس از آن پيش بيني شد پنج ميليون کاربر طي يک هفته و يا 50 ميليون کاربر طي 75 روز به تعداد کاربران آن افزوده شود.
بر اساس گزارش بي بي سي، قائم مقام شرکت فيس بوک معتقد است عبور از اين مرحله بزرگ به آن معني است که مي توانيم به حرکت خود ادامه دهيم، در آن سرمايه گذاري کنيم و با رشد بيشتر در اين شبکه به درآمد و ثبات برسيم. 300 ميليون کاربر در واقع قدمي است در مسير جذب اکثريت جمعيت جهان در اين شبکه تا امکان برقراري ارتباط با نقاط مختلف جهان براي آنها به وجود آيد.

۱۳۸۸ شهریور ۲۶, پنجشنبه

چهار فیلم ایرانی برای معرفی به اسکار نامزد شدند !


هیئت معرفی فیلم برگزیده ایرانی به آکادمی علوم و هنرهای سینمایی که جایزه اش به اسکار مشهور است، از میان فیلم های ایرانی پیشنهادی چهار فیلم را به عنوان نامزدهای نهایی انتخاب کرده است.
این هیئت نهایتا باید يک فیلم را به عنوان نماینده سینمای ایران برای شرکت در بخش بهترین فیلم زبان خارجی در مراسم جوایز اسکار معرفی کند.
به گفته امیر اسفندیاری، سخنگوی این هیئت فیلمهای "بی پولی" ساخته حمید نعمت‌الله،"بیست"ساخته عبدالرضا کاهانی، "تردید" ساخته واروژ کریم مسیحی و "درباره الی" ساخته اصغر فرهادی از میان یازده فیلم انتخاب شده اند.
او گفت: "پس از بررسی های دقیق در خصوص وجوه متمایز یازده فیلم مورد بررسی از جنبه های ساختاری، مضمونی و تکنیکی، درباره حضورهای برجسته ملی و بین المللی، بازتاب های مطبوعاتی و نحوه پخش خارجی این عناوین هم بحث هایی صورت گرفت."
اعضای این هیئت را کمال تبریزی، ایرج تقی‌پور، محمد داودی، مرتضی رزاق کریمی، جمال ساداتیان، کیانوش عیاری، علی معلم و امیر اسفندیاری تشکیل می دهند.
این هیئت تا اول اکتبر 2009 فرصت دارد تا انتخاب نهایی خود را برای هشتاد و دومین دوره مراسم جوایز اسکار به آکادمی معرفی کند.
سال گذشته فیلم "آواز گنجشک ها" ساخته مجید مجیدی به آکادمی معرفی شد. تاکنون چهار فیلم از این کارگردان نماینده سینمای ایران برای حضور در جوایز اسکار بوده اند.
ایران از سال ۱۳۷۳ تقریبا به طور مرتب نماینده ای به اسکار معرفی کرده است. اما در این مدت فقط فیلم "بچه های آسمان" ساخته مجید مجیدی توانست به جمع پنج فیلم نامزد دریافت اسکار این بخش راه پیدا کند.
"زیر درختان زیتون"(عباس کیارستمی)، "بادکنک سفید" (جعفر پناهی)، "گبه" (محسن مخملباف)، "رنگ خدا" (مجید مجیدی)، "زمانی برای مستی اسبها" (بهمن قبادی)، "باران" (مجید مجیدی)، "من ترانه ۱۵ سال دارم" (رسول صدرعاملی)، "نفس عمیق" (پرویز شهبازی‏)، "لاک‌پشتها هم پرواز می‌کنند" (بهمن قبادی)، "میم، مثل مادر" (رسول ملاقلی پور)، "خیلی دور خیلی نزدیک" (رضا میرکریمی) و "کافه ترانزیت" از کامبوزیا پرتوی از جمله فیلم هایی هستند که در سال های گذشته به اسکار معرفی شده اند.
http://www.bbc.co.uk/go/wsy/pub/email/ft/-/persian/arts/2009/09/090916_pm_oscar_iran_movies.shtml

دلفين ها هم فکر مي‌کنند !


محققان دانشگاه بافالو با انجام آزمايشهاي متعدد اعلام کردند برخي از جانوران از جمله دلفين ها از توانايي تفکر درباره فکر کردن - ويژگي که گمان مي رفت تنها مختص انسانها باشد - برخوردارند.
محققان به تازگي اعلام کردند برخي از حيوانات نسبت به ديگر گونه هاي جانوري متفکرتر هستند.
اين نتيجه گيري بر اساس مطالعاتي ارائه شده است که طي آن روانشناسان اعلام کردند دلفين ها و نوعي از ميمون ها از اين توانايي انسان براي تفکر کردن ، کنترل و يا تنظيم حالتهاي ذهني برخوردارند.
محققان در دانشگاه بافالو معتقدند انسانها از توانايي آگاهي از آگاهي يا تفکر درباره فکر کردن برخوردارند و مي توانند بلاتکليفي و ترديد را حس کنند. آنها آگاهند چه زماني نمي دانند يا به خاطر نمي آورند و با به تعويق انداختن پاسخ و جستجو براي اطلاعات بهترين پاسخ را مي يابند. نمونه مناسب براي توضيح اين پديده زماني است که از فردي پرسيده مي شود آيا مي تواند نام شخصي را که شب گذشته در ميهماني ديده است به ياد بياورد يا خير، فرد با تفکر کردن درباره توانايي خود در به ياد آوردن نام در نهايت نام را به ياد آورده و جواب مثبت مي دهد بنابراين فرد در اين موقعيت به خوبي و درستي عملکرد شناختي خود را پيش بيني مي کند و بر اساس آن پاسخ مي دهد.
محققان با انجام بررسيهاي متعدد دريافتند که توانايي تفکر درباره فکر کردن تنها مختص انسانها نيست و برخي از حيوانات نيز چنين خصوصياتي را از خود نمايان مي کنند.
جانوران توانايي خود را در اين ويژگي در آزمايشهايي که توسط دانشمندان انجام گرفت نمايان کردند. دانشمندان در اين آزمايشها وظايف پيچيده اي به گونه هاي متفاوت جانوري دادند که از آن جمله تصميم گيري درباره تعداد نقاط موجود بر روي يک جعبه بود. به گفته دانشمندان حيوانات به خصوص دلفينها زماني که درباره نتيجه نهايي مطمئن نيستند به صورتي آشکار بين دو پاسخ احتمالي خود مردد مي مانند اما زماني که از پاسخ خود اطمينان دارد به اندازه اي سريع پاسخ مي دهند که براي فشردن کليد الکتريکي با شناي سريع خود محققان را خيس مي کنند. کبوترها نيز در هنگام مردد بودن در پاسخ به خواسته اي، رفتاري مشابه دلفينها از خود نمايان مي کنند.
آزمايشهاي متعدد بر روي ميمونها نيز نشان مي دهد اين جانداران مي توانند توانايي شناختي که در دلفينها وجود دارد را نمايان کرده و درباره تفکر فکر کنند. محققان معتقدند اين خصوصيت ذهني انساني بيشتر در جانداراني شکل مي گيرد که از گنجايش مغزي بيشتري برخوردارند.
بر اساس گزارش ام اس ان بي سي، محققان در تلاشند اين توانايي ذهني انساني را در مورد جاندارن متفاوتي مورد بررسي قرار دهند تا از وجود آن در جانداران بيشتري آگاه شوند.

۱۳۸۸ شهریور ۲۵, چهارشنبه

49 هزار دلار به خاطر یک لنگ دستکش مایکل جکسون !
یک لنگ دستکش سفید مایکل جکسون که روی آن با سنگ های قیمتی تزیین شده بود، در یک حراجی در شهر ملبورن استرالیا 49 هزار دلار به فروش رفت.
پس از مرگ جکسون این اولین دستکش اوست که برای فروش گذاشته می شود.
مایکل جکسون در نوامبر سال 1996 در مراسم ازدواج خود با دبی رو و کنسرتی که در همان روز در شهر ملبورن برگزار کرد این دستکش را به دست داشت.
پس از پایان کنسرت او آن را به سمت «بیل هیبل» که یادگاری های فیلم و موسیقی را جمع آوری می کرد، پرتاب کرد.
پس از مرگ هیبل مادر او وارث کلکسیون او شد و دستکش مایکل را برای فروش به خانه حراج «bonhams» سپرد.
شارلوت استینز از مسئولین این خانه حراج گفت: «یک هفته قبل از شروع حراج، افراد بسیاری برای خرید این دستکش علاقه نشان دادند با این حال هرگز تصور نمی کردیم به چنین قیمت زیادی به فروش برسد.
پس از رقابت شدید میان کلکسیونرهای استرالیایی و آمریکایی سرانجام «دارویک استون» با پیشنهاد 49 هزار دلار، برنده این حراجی شد.
Rangarang Group/

آیا می دانستید سالاد هم چاق می‌كند ؟


این روز‌ها خیلی مد شده است كه افراد در مهمانی‌ها به بهانه پیروی از رژیم لاغری، ابتدا یك بشقاب بزرگ سالاد میل می‌كنند و بعد سراغ غذا می‌روند.
آنها به این امید كه سالاد خورده‌اند و چاق نمی‌شوند تا آنجا كه می‌توانند غذا می‌خورند،اما متخصصان تغذیه می‌گویند،مصرف سالاد تنها زمانی به‌رژیم لاغری كمك می‌كند كه جایگزین بخشی از حجم غذایی شود كه فرد قصد خوردن آن را دارد.به بیان دیگر با توجه به این‌كه سالاد فیبر زیادی دارد،خوردن آن قبل از غذا معده را پر می‌كند اما زیاده‌روی در مصرف آن همراه غذا می‌تواند به بزرگ‌تر شدن حجم معده و در نتیجه افزایش اشتها بینجامد.از سوی دیگر سالاد‌هایی كه معمولا همراه سس فراوان و دیگر افزودنی‌ها در رستوران‌ها سرو می‌شوند،چندان هم رژیمی نیستند و برخی از انواع آنها تا هزار كالری دارند.پزشكان می‌گویند یك سالاد ساده كاهو همراه خیار، گوجه، جوانه‌ها، قارچ یا غلات كه با سركه یا آبلیموی تازه خورده شود نه تنها در رژیم لاغری موثر است بلكه ویتامین‌های مورد نیاز بدن را نیز تامین می‌كند.
منبع:salamatnews.com

۱۳۸۸ شهریور ۲۳, دوشنبه

سوسيس، يك خوراكي دلچسب اما مضر !سوسيس جزو خوردني‌هاي دلچسب در سراسر دنياست، اما آيا تاكنون به اين نكته توجه كرده‌ايد كه مصرف سوسيس با چه مضراتي همراه است و يا اينكه چرا قيمت سوسيس از بسياري خوراكي‌ها ارزان‌تر است؟ يكي از پزشكان انگليسي پس از ملاقلات و صحبت با قصابان و متخصصان تغذيه به نتايج زير رسيده است: معمولا سوسيس‌هاي گوشتي بايد حداقل داراي 42 درصد گوشت باشند اما در واقع اين حداقل، 32 درصد است البته در قالب بسته‌بندي هايي با برچسب سوسيس‌هاي معمولي.هر ساله حدود 100 هزار تن سوسيس در رستوران‌ها و فست‌فودها استفاده مي‌شود. مكان‌هايي كه شخص نمي‌تواند اتيكت و يا برچسب روي جلد سوسيس را بخواند.تحقيقات نشان داده‌اند كه متوسط مصرف سوسيس در مدارس شامل 25 درصد چربي و يك گرم نمك است و در واقع چربي آن بيشتر از يك دونات و يا نان شيريني و نمك آن نيز بيشتر از يك ليوان آب شور است.فرآورده‌هاي حيواني، مخصوصا گوشت قرمز داراي چربي اشباع شده هستند.تحقيقات پزشكي نشان داده است كه چربي اشباع شده، شريان‌ها و رگ‌هاي بدن را به صورت لايه‌اي مي پوشاند. به مرور اين لايه بيشتر مي‌شود و چربي بيشتري در اطراف رگ‌ها انباشته مي‌شود كه اين امر مي‌تواند منجر به انسداد رگ‌ها و در نتيجه حملات قلبي و يا نارسايي قلب شود.نمك، فشار خون را بالا مي برد و فشار خون بالا نيز عملكرد قلب را تحت تاثير قرار مي‌دهد.محققان دو رژيم غذايي سالم و ناسالم را طي يكسال با هم مقايسه كردند. در رژيم غذايي ناسالم تنها 10 روز طول مي‌كشيد تا نشانه‌هاي افزايش سطح كسترول خون آشكار شود.مشخص است كه مصرف مقدار كمي سوسيس صدمه زيادي به بدن نمي‌رساند، اما همانطور كه گفته شد مصرف زياد اين ماده‌ غذايي به دليل وجود نمك، چربي اشباع شده و همچنين گاهي عدم رعايت بهداشت در ساخت آن، مي‌تواند با سرعت نسبتا زيادي به سلامت انسان آسيب جدي وارد كند.